Odborníci ze čtyř kontinentů diskutují o nucené masové migraci

Se svým příspěvkem včera vystoupila eurokomisařka Věra Jourová.
Fotogalerie: Eva Hrudníková
sobota 22. října 2016, 08:00 - Text: Eva Hrudníková

Za účasti rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera a děkanky právnické fakulty Zdenky Papouškové byla včera zahájena konference „Legal responses to forced mass migration: regional approaches and perspectives“. Dvoudenní setkání, které přilákalo na olomouckou právnickou fakultu osmdesát účastníků ze čtyř kontinentů, má představit přístup k fenoménu nucené masové migrace v jednotlivých regionech.

Sympozium je prvním společným projektem olomoucké a johannesburské právnické fakulty, které plánují v nejbližších dnech podepsat memorandum o spolupráci. „Mám radost, že se tato konference odehrává v Olomouci a velmi mě těší, že ji pořádáme spolu s Univerzitou v Johannesburgu. Věřím, že bude předzvěstí intenzivnější spolupráce,“ řekl na úvod rektor a společně s děkankou popřáli účastníkům hodně vědeckých i společenských zážitků.

V programu konference lze najít přednášející nejen z geograficky různých oblastí, ale i z různých profesních odvětví. S příspěvkem jako první vystoupila eurokomisařka Věra Jourová, která hájila svůj osobní politický postoj. „Jsem zcela zásadně proti řešení migrační krize stanovením přerozdělovacích kvót. Státy musí mít možnost jasně říct, kolik lidí dokáží kvalitně integrovat. Tímto systémem budeme pouze distribuovat problém, ale nebudeme ho řešit,“ řekla Jourová.

Účastníci měli možnost si včera poslechnout například i soudkyni Ústavního soudu Kateřinu Šimáčkovou, nebo Jona Hoisaetera, zástupce UNHCR. Dnes to bude třeba bezpečnostní analytik Otakar Foltýn. „Cílem konference je poučit se, načerpat inspiraci. Zatímco se Evropa s masovým přílivem uprchlíků potýká nově, nějaké dva roky, pro jiné kontinenty je to fenomén, kterému čelí kontinuálně,“ řekl za pořadatele Martin Faix, proděkan právnické fakulty pro zahraniční záležitosti.

Na dva dny přijela z Prahy do Olomouce Martina Kopcová. „Píšu rigorózní práci na téma environmentální uprchlíci, a proto je konference o nucené masové migraci pro mě velmi zajímavá. Příjemně mě překvapilo mezinárodní zastoupení přednášejících i účastníků. Je tu hodně osobností, které mi mají myšlenkově i názorově co dát,“ řekla Martina Kopcová.

Konference „Legal responses to forced mass migration: regional approaches and perspectives“ končí dnes odpoledne a je největší vědeckou událostí podzimu na právnické fakultě.