Olomouc – město superhrdinů. Vítá vás mladý Palacký a svatá Pavlína

Titulní foto: Jakub Čermák. Podobu obou superhrdinů ztvárnil výtvarník Ticho762
Středa 12. duben 2023, 12:00 – Text: Pavel Konečný, Egon Havrlant

Olomouc letos slaví dvě významná kulatá jubilea. Je to přesně 400 let, co byla svatá Pavlína prohlášena za patronku města, a zároveň v tomto roce uplyne 450 let od založení olomoucké univerzity, druhé nejstarší v zemi.

Obě výročí nyní připomínají tabule na hlavních příjezdových trasách a z druhé strany i na výpadovkách. Komiksově laděné pojetí znázorňuje dialog mezi „otcem národa“ Františkem Palackým, po němž novodobá obnovená univerzita nese jméno, a svatou Pavlínou.

Zatímco Palackého podoba je známá i z českých bankovek, ochránkyně města Pavlína, jako většina svatých, nikdy věrně zobrazena nebyla. „Obrazy svatých používají tradičně pro rozlišení různých atributů. U svaté Pavlíny to je palmová ratolest,“ vysvětlila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Palacký je zachycen v mladém, studentském věku a připomíná Supermana. „Nechtěli jsme Františka Palackého současné studentské generaci představovat jako zaprášenou historickou postavu. Byl to muž mnoha talentů a zájmů, cílevědomý a pracovitý, zároveň si dokázal život naplno užívat. Chceme, aby tento mladý Palacký, jak ho vidíme my, byl pro naše studenty inspirativní a komiks se superhrdiny je v tomto ohledu ideálním komunikačním prostředkem,“ prohlásil mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.

I svatá Pavlína, jejíž ostatky dostali v roce 1623 představitelé jezuitské univerzity od papeže Řehoře XV., dokázala podle legend téměř nemožné a měla, řečeno dnešním slovníkem, své superschopnosti. „Její uctívání v procesí pomohlo zahnat v Olomouci mor, proto se stala patronkou města,“ dodala mluvčí Štědrá.

Podobu obou superhrdinů ztvárnil výtvarník vystupující pod jménem Ticho762. „Svaté Pavlíně jsem dal jen prostý starověký šat a její rysy nepřipomínají nikoho konkrétního, tvář vznikla kombinací předloh, nevyužil jsem žádný konkrétní portrét,“ popsal Ticho762.

Velkoplošné tabule na hranicích města jsou první zmínkou, prvním užitím vizuálu superhrdinů. Univerzita jej bude dále rozvíjet při stěžejních akcích, jako je majáles nebo studentské setkání na začátku akademického roku Meet UP, radnice chce komiksovou svatou Pavlínu používat i při Svátcích města a dalších oslavách. Obě instituce chtějí superhrdiny roku 2023 nabídnout také jako suvenýry.