Olomoucká Noc vědců představí na sto bodů programu. Tentokrát nejen v centru města

Repro: Žurnál UP
Pátek 10. září 2021, 12:20 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Oblíbená vědecká párty pro celou rodinu po roční pauze opět oživí poslední páteční večer a noc v září. V rámci populární Noci vědců přinesou 24. září bohatý program na téma ČAS nejen fakulty Univerzity Palackého, ale také Fakultní nemocnice Olomouc či Pevnost poznání. Premiérově se představí vědecká centra v Olomouci-Holici nebo Expozice času ve Šternberku.

Bohatý program olomoucké Noci vědců od výstav, přednášek, soutěží, her či tvořivých dílniček přes prohlídky špičkových laboratoří a dalších zajímavých prostor univerzit či nemocnice a atraktivní vědecké pokusy po skateboarding, ochutnávku pokrmů či filmové projekce je tradičně určen všem věkovým kategoriím od dospělých po nejmenší děti. Mimo centrum města bude návštěvníky pohodlně dopravovat speciální autobusová linka.

„Ukazuje se, že téma času je napříč vědními obory velmi atraktivní, což dokazuje jak zapojení všech osmi fakult univerzity a dalších univerzitních jednotek, tak rozmanitost programu. Mezi největší lákadla bude jistě patřit svítící pět a půl metru velký model Marsu před Pevností poznání, filmové projekce v režii Academia Film Olomouc nebo prohlídky běžně nepřístupných prostor ve fakultní nemocnici nebo na lékařské fakultě, kde se podíváme, jak zub času nahlodává kosti,“ vypočítává z programu koordinátor Noci vědců Ondřej Martínek. Academia Film Olomouc například láká hned na tři filmové projekce v aule přírodovědecké fakulty.

Potápěčský reflex i stáří na vlastní kůži

Kromě tradičně nejbohatšího programu na přírodovědecké a pedagogické fakultě, které nabídnou v programu desítky atraktivních stanovišť, workshopů a pokusů popularizujících vědu, by měli návštěvníci věnovat pozornost i ostatním fakultám. V areálu fakulty tělesné kultury se mimo jiné dozví, jak se postupem času u člověka vyvíjí tzv. potápěčský reflex, nebo se budou moci v dílně podílet na největším mistrovském díle s názvem ČAS. Filozofická fakulta naopak láká všechny vědychtivé na možnost vyzkoušet si na vlastní kůži stáří. Simulátor stáří zprostředkuje účastníkům při různých aktivitách pocit limitů, se kterými jsou denně konfrontováni staří lidé. Simuluje ušní šelesty, třesy horních končetin či zrakové vady. Fakulta zdravotnických věd zase přiblíží vývoj ošetřovatelství v čase.

Olomoucká fakultní nemocnice představí návštěvníkům pokrok v medicíně v posledních desetiletích v oblasti transplantací, umělých náhrad nebo robotické chirurgie včetně výstavy historické zdravotnické techniky. Příchozí budou mít možnost prohlédnout si zblízka transfuzní oddělení či se seznámit s návštěvníky velmi oblíbeným systémem potrubní pošty. Nebudou chybět ani výstavy, jako například výstava fotografií Jindřicha Štreita z cyklu Na URGENT!.

Autobusem za CATRIN i do Šternberka

„Novinkou letošního ročníku bude speciální autobusová linka – ta bude v pravidelných intervalech spojovat přírodovědeckou fakultu s Expozicí času ve Šternberku, která se letos do tematického programu zapojila vůbec poprvé,“ dodává Martínek. Ve druhém směru pak usnadní dopravu do areálu CATRIN, Ústavu experimentální botaniky AV ČR a do 3D tiskového centra Vědeckotechnického parku UP v Olomouci-Holici.

Program i pro dospělé

Ačkoliv je Noc vědců zaměřena především na rodiny s dětmi, na své si přijdou i dospělí. Program přímo jim na míru připravuje například právnická fakulta, která zve na dvě přednášky: první na téma častých omylů v současném pracovním právu z pohledu zaměstnance i zaměstnavatele a druhou o sexuálních deliktech, kde prošla česká právní úprava v posledních dekádách zajímavým vývojem. Až od patnácti let je přístupné také Anatomické muzeum při lékařské fakultě.

Podrobný program včetně registrace na akce je dostupný na www.nocvedcu.cz/olomouc a www.nocvedcu.cz/sternberk.