Olomoucký fyzikální kaleidoskop opět vzbudil velký zájem

Účastníci navštívili i laboratoře.
Foto: Martina Šaradínová
Pondělí 29. leden 2018, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Několik stovek středoškoláků přilákal v pátek již patnáctý ročník Olomouckého fyzikálního kaleidoskopu. Do jeho organizace se zapojila všechna fyzikální pracoviště přírodovědecké fakulty. Studenti i jejich učitelé si mohli vybrat z nabídky přednášek a prohlédnout si i specializované laboratoře.

"Snažíme se prezentovat věci, které se dělají na fakultě. Upozorňujeme ale i na významné světové vědecké události, tentokrát například přednáškou o Nobelově ceně za chemii v roce 2017, která byla udělena za vývoj kryogenní elektronové mikroskopie. Každoročně zveme i významného hosta. Letos to byl Milan Halousek z České kosmické kanceláře, který přednášku věnoval patnáctiletému výročí havárie raketoplánu Columbia, jež připadá na 1. února," uvedl hlavní organizátor Lukáš Richterek z katedry experimentální fyziky.

Účastníci si mohli vyslechnout například přednášku o optické litografii, soustavě jednotek SI v roce 2018, fluorescenčních detektorech kosmického záření nebo o netradičních fyzikálních experimentech. Společně s odborníky mohli zavítat i do laboratoří, vidět ukázky nanotechnologií či spektroskopie a polarimetrie nebo být svědky měření optických vlastností lidského oka.

"Koncept je takový, že každý si může program poskládat podle toho, co ho zajímá. Obvykle to tak chápou i učitelé, kteří nechávají rozhodnutí na samotných studentech," doplnil Richterek.

Pravidelně na Olomoucký fyzikální kaleidoskop přijíždějí studenti Reálného gymnázia v Prostějově. "Každý rok sem jezdíme se studenty z matematicko-fyzikálního a biologicko-chemického semináře. Přínosem je, že studenti poznají univerzitní prostředí, zdejší atmosféru, přednášející. Může je to motivovat k tomu, aby si na zdejší fakultě vybrali některý ze studijních oborů. Pro nás učitele je přírodovědecká fakulta naší alma mater, takže se sem rádi vracíme. Obvykle si vybereme i z nabídky přednášek, navíc jsme si domluvili také přednášku z chemie," prozradila učitelka Pavla Koštanská.

Olomoucký fyzikální kaleidoskop se poprvé uskutečnil v roce 2003. V posledních letech se ho každoročně účastní až 400 středoškoláků z Olomouckého kraje a přilehlých regionů.