Pedagogická fakulta oslavila Den učitelů

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 29. březen 2018, 7:09

„Věřím i já Bohu, že po přejití víchříc hněvu (hříchy našimi na hlavy naše uvedeného) vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó líde český!“

Tento citát z díla Jana Ámose Komenského (konkrétně z jeho Kšaftu umírající matky Jednoty bratrské z roku 1650) se stal jedním z mnoha okřídlených slov tohoto originálního a prorockého myslitele, filozofa a pedagoga, jehož narození 28. března 1592 si každoročně připomínají všechny české učitelky a učitelé jako Den učitelů.

Jde o slova, která doprovázejí český národ v přelomových chvílích jeho historie – jako prorocká je připomněl T. G. Masaryk ve svém projevu před ustaveným parlamentem v závěru roku 1918 (tedy v roce, kdy vznikla naše republika), v parafrázi tato slova zněla v Modlitbě pro Martu, písni, která dodnes symbolizuje rok 1968 a odpor proti vojenské okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, ale i listopadové události a sametové revoluci. Vrátil se k nim také nově zvolený prezident Václav Havel v novoročním projevu 1. ledna 1990, jímž se zahájila nová etapa našich dějin po pádu totalitního režimu. V roce, kdy na mnohé z přelomových okamžiků naší historie vzpomínáme, stojí za to připomenout také další myšlenky a apely z rozsáhlého díla Jana Ámose Komenského – například jeho lásku k českému jazyku a důraz na kvalitní vzdělávání a výchovu dětí a mladých lidí.

Právě pedagogické dílo Jana Ámose Komenského a jeho nevyčerpatelný myšlenkový odkaz si každoročně připomíná také Pedagogická fakulta Univerzity Palackého a její pracovníci. V rámci oslav Dne učitelů, které pořádá Základní organizace Fakultního výboru Vysokoškolského odborového svazu na PdF UP spolu s vedením fakulty, se pedagogové tradičně setkávají při společném posezení s večeří a volnou diskusí mezi kolegy z různých pracovišť fakulty.

Vedení Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v čele s děkankou prof. PaedDr. Libuší Ludíkovou, CSc., při této příležitosti poděkovalo všem pracovníkům fakulty za práci, kterou odvádějí pro zkvalitňování v oblasti učitelství – aktuálně se jedná o intenzivní přípravu nové akreditace učitelských i neučitelských studijních programů v rámci procesu institucionální akreditace. Členové vedení popřáli nejen pracovníkům fakulty, ale také absolventům a širší učitelské veřejnosti, aby si celá společnost, včetně její politické reprezentace, vážila nelehké práce, kterou denně odvádějí, a aby vnímala učitele jako klíčovou sílu, která se – prostřednictvím vzdělávání mladé generace – významně podílí na formování naší společné budoucnosti. Všem učitelům popřáli vnímavé žáky, spolupracující rodiče a celospolečenskou podporu.

Letos si pedagogové výročí narození J. A. Komenského připomněli originálně také symbolickými samolepkami a květinami, které zaměstnancům fakulty a studentům učitelství ráno před začátkem výuky rozdával tým fakulty pro organizaci a rozvoj v čele s proděkankou doc. Petrou Šobáňovou, Ph.D.

Ranní akce, která ve většině lidí vstupujících do budovy PdF na Žižkově náměstí vzbudila překvapení a úsměv, měla podle organizátorů dvě roviny: jednak připomněla s vtipem a nadsázkou Komenského narozeniny a jednak upozornila na jeho bohatý myšlenkový odkaz. Pro letošek – kdy oslavujeme tzv. osmičková výročí – byla vybrána prorocká slova Komenského týkající se českého národa, příště to může být některá z Komenského myšlenek týkající se vzdělávání nebo duchovních aspektů lidského života.

„Právě na tuto rovinu Komenského díla se mnohdy zapomíná. Komenský byl přitom nejen pedagog, ale také filozof a teolog. Závěť Jednoty bratrské, z níž pochází citát, který jsme letos natiskli na samolepku, odkazuje našemu národu k opatrování velmi staré hodnoty: lásku k pravdě, lásku k bibli jako knize nesoucí křesťanskou „dobrou zprávu“, lásku k Božímu řádu, horlivost ke službě Bohu, ale i lásku k českému jazyku a ke vzdělání. Stran výchovy Komenský vždy připomínal, že život a vzdělávání člověka má směřovat především k duchovnímu poznání – to může být pro nás a pro naši dobu rovněž inspirativní. Přestože o mravní výchově se někdy zdráháme mluvit, abychom nebyli za mravokárce, a přestože je Komenského národ dnes znám spíše jako národ sekulární, Komenského důraz na to, že rozvoj člověka a jeho vzdělávání má mít duchovní rovinu, je o to důležitější připomínat. Zvláště v dnešním kontextu neoliberálních pohledů na vzdělávání – které vzdělání redukují pouze na dovednosti uplatnitelné na trhu práce“, dodává k tomu Petra Šobáňová.

Také k těmto významům může symbolicky odkazovat samolepka s portrétem J. A. Komenského, kterou si pedagogové připnuli na klopu a která ozvláštnila letošní oslavy Dne učitelů na univerzitě.

Mgr. art. Ondřej Moučka, referent pro oblast komunikace PdF UP