Pevnost ovládnou živá zvířata! Od plazů přes brouky až po kolonie světlušek

Grafika: Pevnost poznání
Čtvrtek 4. duben 2024, 10:00 – Text: (red)

O víkendu 6. a 7. dubna bude v Pevnosti poznání k vidění na pět desítek nejrůznějších druhů bezobratlých, plazů a obojživelníků. Akce s názvem Odpudiví nebo kouzelní je určena pro širokou veřejnost a je zdarma v rámci běžného vstupného do interaktivního centra Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Vedle ukázek živých zvířat (mimo jiné také několika druhů švábů, štírů či sklípkanů) představí entomologové sbírky zaměřené na diverzitu brouků. Tyto sbírky obsahují například čeledi, které jsou na Zemi více než 300 milionů let, největší brouky na světě nebo brouky v jantaru starém 99 milionů let.

„Největším lákadlem pak budou chovné kolonie světlušky větší, které jsou součástí univerzitního výzkumu. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet také prosívání zeminy nebo různé metody sběru a lovu hmyzu,“ uvedl Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání - Centra popularizace Přírodovědecké fakulty UP.

Odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů navíc seznámí veřejnost s jedinými létajícími savci a smyslem jejich ochrany. Kromě zvířat se mohou návštěvníci těšit také na vědecko-expediční přednášky a doprovodný program v laboratoři, vědecké dílně i interaktivních expozicích.

Přednášky pro školy

čtvrtek 4. 4. | 10:00 | Pojďme pomoct žabákům! Ale jak na to? (Mgr. Richard Kabelka)

pátek | 5. 4. | 10:00 | Jsou netopýři nebezpeční? (doc. Mgr. Jan Zukal, Dr., MBA)

Přednášky pro veřejnost