Pevnost ukazuje akční hrdiny neživé přírody

Geologie není nuda.
Foto: Martina Vysloužilová
středa 8. listopad 2017, 12:00 – Text: Martina Vysloužilová

Katedra geologie přírodovědecké fakulty připravila inspirativní program pro celou rodinu. Během Dne geologie si návštěvníci v Pevnosti poznání vyzkoušeli poznávání krystalů, minerálů a hornin.

Příchozí mohli zjistit, jak vypadá trilobit, nebo si mohli prohlédnout barevné výbrusy z hornin v mikroskopu. Také prozkoumali fosilie pod geologickou lupou nebo složili kostru pterodaktyla. „Prezentujeme lehce poznatelné minerály, které se u nás běžně vyskytují. Lidé se mohou podívat, jak vypadá kalcit, křemen, olivín nebo tzv. kočičí zlato – pyrit. Zjistí, jak minerály vznikají a že i jeden centimetr roste několik miliónů let. Díky tomu se můžeme více dozvědět o naší minulosti, jaké bylo klima, geologický vývoj na kontinentech a podobně,“ vysvětlil student Environmentální geologie Dominik Cholasta.

V rámci Dne geologie představila Pevnost poznání také svůj nový interaktivní exponát nazvaný Geostůl. „Ten boří mýtus, že horniny jsou nudné neživé předměty. Ve skutečnosti jsou to akční hrdinové neživé přírody. V rámci tektonických pohybů totiž překonávají obrovské vzdálenosti, i když jim to někdy trvá i miliony let. Během své poutě napříč geologickým časem se mohou měnit i odolávat erozi,“ vysvětlila Jitka Doležalová z Pevnosti poznání.

Návštěvníci se tak například dozvědí, že mnohé z úžasných skalních měst na území České republiky vznikly za přispění nejrychlejších erozních pohybů. Geostůl vyrobili  v dílnách muzea vědy a zájemci jej najdou v expozici Živá voda v 1. patře.