Právnická fakulta bude hostit odborníky na masovou migraci

Ilustrační foto: Kristýna Erbenová
Pátek 14. říjen 2016, 12:30 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta Univerzity Palackého bude příští týden hostit odborníky ze čtyř kontinentů. Do Olomouce přijedou na konferenci „Legal responses to forced mass migration: regional approaches and perspectives“, aby představili svá řešení otázek souvisejících s nucenou masovou migrací. Zájemci o účast se mohou stále přihlašovat.

Dvoudenní odborné setkání bude prvním společným projektem olomoucké a johannesburské právnické fakulty, které plánují podepsat memorandum o spolupráci. „Impulsů k uspořádání konference bylo několik. Při mé návštěvě Jihoafrické republiky, na Univerzitě v Johannesburgu, jsme došli k závěru, že by bylo dobré porovnat, jak k celosvětovému fenoménu nucené masové migrace přistupují jednotlivé regiony. A chceme také navázat na loňskou konferenci, která se týkala migrační krize a kterou naše fakulta organizovala spolu s pražskou právnickou fakultou,“ vysvětlil Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti.

Pořadatelům se podařilo získat přednášející nejen z geograficky různých oblastí, ale i z různých profesních odvětví. „Cílem konference je poučit se, načerpat inspiraci. Zatímco se Evropa s masovým přílivem uprchlíků potýká nově, nějaké dva roky, pro jiné kontinenty je to fenomén, kterému čelí kontinuálně,“ řekl proděkan. A doplnil, že přestože konference cílí na oblast právních odpovědí, mluvit se bude také o aspektech bezpečnostních či historických.

Se svým příspěvkem vystoupí nejen akademici, ale také odborníci z praxe jako například Jon Hoisaeter, zástupce UNHCR, bezpečnostní analytik Otakar Foltýn, eurokomisařka Věra Jourová nebo soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková.

Konference se uskuteční 21. a 22. října na olomoucké právnické fakultě. Určena je akademikům, studentům i odborníkům z praxe. Jednat se bude v anglickém jazyce, na první den organizátoři zajistili tlumočení. Účastníci se mohou přihlašovat do 18. října přes webovou stránku konference, případně přímo na místě v den zahájení. Výsledkem dvoudenního setkání bude kolektivní monografie, která by měla vyjít v tištěné podobě v anglickém jazyce příští rok.