Právnická fakulta vyhlásila materiální sbírku pro Ukrajinu. Už potřetí

Dárci mohou nosit věci na vrátnici budovy A právnické fakulty. Foto: PF UP
Pátek 12. duben 2024, 9:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta ve spolupráci se svým studentem Vasylem Kapustejem vyhlásila materiální sbírku humanitární pomoci pro Ukrajinu. Od vypuknutí války je to již třetí fakultní sbírka. Dárci mohou nosit věci do konce května.

Fakulta již zorganizovala dvě podobné sbírky. Vždy se podařilo díky zaměstnancům, studentům a podporovatelům poslat na Ukrajinu auto plné potřebných věcí. Darované věci putovaly ukrajinským uprchlíkům hlavně do západní a centrální části země. „I tentokrát darované věci pomohou civilistům. Těm, kteří stále zůstávají ve válečné zóně, ale i těm, které válka vyhnala z východní Ukrajiny,“ upřesnil Vasyl Kapustej, který svou rodnou zemi podporuje od prvních dnů po vypuknutí války.

Ve spolupráci s ukrajinskými kolegy a přáteli přímo z bojiště sepsal seznam věcí, které mohou lidé v rámci sbírky darovat. „Na seznamu jsou trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, léky a lékařský materiál, oblečení a speciální věci jako například stany, spacáky, powerbanky nebo staré autolékárničky,“ vyjmenoval Vasyl Kapustej.

Dárci mohou věci nosit až do 31. května v pracovní dny od 8:00 do 18:00 na vrátnici budovy A právnické fakulty (tř. 17. listopadu 6). Pokud by někdo nechtěl nebo nemohl pomoct materiálně, může dle svého uvážení věnovat finanční dar na sbírku na platformě Znesnáze21. Spravuje ji Vasyl Kapustej. Stačí do vzkazu pro příjemce napsat – uprchlíci – a věci nakoupené za darované peníze dostanou civilisté.

Fakulta je přesvědčená, že v pomoci Ukrajině je potřeba nepolevovat. „Organizováním již třetí sbírky pro Ukrajinu ukazujeme, že se nás osudy lidí zasažených válkou dotýkají a že jsme připraveni jim pomoci. Každý příspěvek, ať už malý či velký, pomáhá zmírňovat utrpení a podporovat obnovu životů těch, kteří ztratili domovy, blízké a jistotu kvůli válce. Sbírka také odráží důležité lidské hodnoty, na kterých naše fakulta staví – empatii, solidaritu a touhu po spravedlnosti – a připomíná nám, že zejména v těch nejtěžších časech je třeba poskytnout druhým pomocnou ruku,“ řekla Blanka Vítová, proděkanka pro organizaci a rozvoj PF UP.

Právnická fakulta podporuje Ukrajinu od začátku války nejrůznějšími aktivitami, uspořádala speciální odborné přednášky, kulaté stoly, vytvořila pracovní pozice pro ukrajinské akademiky nebo přijala ke studiu ukrajinské studenty.

MATERIÁLNÍ POMOC

kdy: 15. dubna – 31. května | v pracovní dny 8:00–18:00
kam: vrátnice budovy A, PF UP v Olomouci (tř. 17. listopadu 6)

Seznam věcí, které můžete věnovat, ZDE.
Co se stavu věcí týká, obecně platí, že čím lepší stav, tím lépe. Věci mohou být i použité, starší – hlavní je, aby stále mohly plnit svůj účel. Pokud nejsou zcela čisté, nevadí, my je můžeme před odesláním na Ukrajinu vyčistit.

FINANČNÍ POMOC

Sbírka je otevřená na platformě Znesnáze21.
Do kolonky „Vzkaz pro příjemce sbírky“ uvádějte heslo: UPRCHLÍCI.