Prázdniny s univerzitou si mohou užít tříleté děti i středoškoláci

Ilustrační foto:
Pixabay.com
Čtvrtek 4. duben 2024, 8:00 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Stovky dětí ve věku od 3 let až do puberty si každoročně užívají letní příměstské tábory s Akademik sport centrem Univerzity Palackého (ASC UP), nazvané Léto dětí. V nabídce jsou pohádková, sportovní i naučná zaměření, registrace byly spuštěny v předchozích dnech. Prázdninové vyžití i bádání nabízí dětem, teenagerům nebo středoškolákům také Pevnost poznání či přírodovědecká nebo pedagogická fakulta.

Příměstské tábory Akademik sport centra UP s tématy Lesní království, Tancování s pohádkami, Angličtina s Medvídkem Pú a desítkami dalších mohou rodiče vybírat pro své ratolesti ve věku už od tří do pěti let v rámci Léta předškoláků „Mrňouskov“. „Děti tráví převážnou většinu času venku, ale zároveň se dodržuje klidový režim po obědě. S dětmi pracují vedoucí pečlivě vybraní pro tuto věkovou kategorii. Program je pestrý od pohybových aktivit, her, hledání pokladů až po výtvarné tvoření,“ přiblížila Hana Vyroubalová z Akademik sport centra.

Léto dětí ASC UP

Bohatou nabídku příměstských táborů od prvního prázdninového dne do posledního nabízí Léto dětí i pro školáky od 6 do 10 let. Ve výběru témat nechybí Cyklotoulky, Divadelní ateliér či Léto v koňském sedle. Léto teenagerů pak zve mládež od 11 do 15 let například na Kanoistiku a rafting, Hunger Games nebo Cestu lukostřelce. Každý týden je v pátek tradičně zakončen vystoupením pro rodiče ve Sportovní hale UP, kde se představí všechny věkové kategorie.

Podrobný rozpis táborů Akademik sport centra na devět turnusů po celý červenec a srpen je k dispozici na webu Léta dětí či v PDF dokumentu.

Bádání i zábava v muzeu vědy

Příměstské vědecko-zábavné science campy pro děti a mládež od sedmi do čtrnácti let nabízí také muzeum vědy Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Děti v nich mohou nejen experimentovat, objevovat, soutěžit a lámat si hlavu nad kvízy, ale také relaxovat v planetáriu a navštívit všechny expozice Pevnosti. „Kromě toho se táborníci zabaví ve venkovním areálu Korunní pevnůstky a v sousední botanické zahradě, vyzkoušejí si role biologů, chemiků, matematiků, výtvarníků, geografů a dalších zajímavých profesí,“ doplnil ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek.

Letní školy pro středoškoláky

Pro středoškoláky připravila Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého už na první prázdninový týden pobytovou Letní školu Badatele, která nabízí studentům všech typů středních škol příležitost rozšířit si znalosti z biologie, chemie, matematiky, fyziky a věd o Zemi. Přednášky, workshopy, praktické ukázky a experimenty povedou odborníci z řad vědců a pedagogů z přírodovědecké fakulty.

Už koncem června mohou středoškoláci od 16 let absolvovat Letní školu optiky, kterou již desátým rokem pořádá Společná laboratoř optiky, společné pracoviště Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. V tamních laboratořích si mohou na vlastní oči vyzkoušet, jak fungují základní optické principy. Po úspěšném zdolání červnového týdne je možné se na konec srpna přihlásit na další vědeckou úlohu.

Web letních táborů Univerzity Palackého

Příměstské tábory pro děti a mládež pravidelně připravuje například také pedagogická fakulta. Aktuální informace a přehledný souhrn prázdninových aktivit najdete na webu letních táborů Univerzity Palackého.