Přírodovědecká fakulta bude letos hospodařit s více než půlmiliardou korun

Zasedání akademického senátu PřF.
Foto: Martina Karásková
pátek 13. duben 2018, 10:30 – Text: Šárka Chovancová

S příjmy bezmála 541 milionů korun bude letos hospodařit přírodovědecká fakulta. Rozpočet na rok 2018, který je sestaven jako přebytkový, ve středu schválil akademický senát fakulty. Rozpočet počítá s náklady fakulty v hodnotě 532 milionů korun, takže jeho bilance je více než osm milionů korun v kladných číslech.

„Rozpočet oproti loňsku narostl zejména díky vysokému vědeckému výkonu pracovníků naší fakulty. Také se do něj promítl celkový růst výdajů na výzkum v ČR a mírné navýšení financí na vysokoškolské vzdělávání,“ komentoval schválený rozpočet předseda akademického senátu Tomáš Opatrný. 

Úkolem akademického senátu je podle něj dohlížet na rozdělení těchto finančních prostředků. „To by mělo být zcela transparentní a mělo by v rozumné míře skloubit poněkud protichůdné požadavky na spravedlnost a na žádoucí motivační efekty,“ uvedl Opatrný. Ekonomická komise podle Tomáše Opatrného věnovala přípravě rozpočtu fakulty na letošní rok mnoho času, aby byl připraven kvalitně. „Věřím, že peníze, které od veřejnosti dostáváme, dokážeme i letos proměnit v mnoho skvělých výzkumných výsledků a též dopřát našim studentům solidní vysokoškolskou průpravu,“ dodal předseda akademického senátu.

Hlavní část letošních příjmů přírodovědecké fakulty tvoří dotace, které mají činit 256 milionů korun. Rozpočet zahrnuje státní příspěvek na výuku studentů v celkové výši 243 milionů korun a 30 milionů korun hodlá fakulta utržit za prodej svých služeb.

Akademický senát ve středu kromě rozpočtu na letošní rok schválil také pravidla dělení finančních prostředků oborům, hospodářským jednotkám a centrálním jednotkám přírodovědecké fakulty a obecné zásady hospodaření.