Přírodovědecká fakulta hostí prestižní letní školu matematické logiky

Jako první na letní škole přednášel Martin Goldstern z Technické univerzity ve Vídni.
Foto: Martina Šaradínová
Středa 21. červen 2017, 9:30 – Text: Martina Šaradínová

Na přírodovědecké fakultě v úterý začala letní škola Topology, Algebra and Categories in Logic 2017 (TACL). Sjelo se na ni na 50 účastníků z 16 zemí světa, kteří se věnují výzkumu matematické logiky. Letní škola se koná v Olomouci poprvé a doplňuje stejnojmennou konferenci, jež se uskuteční od 26. června v Praze.

„Oslovila nás Akademie věd České republiky, jestli bychom letní školu neuspořádali. Účastníme se totiž velkého evropského projektu SYSMIC – Syntax meets Semantics – Methods, Interactions and Connections in Substructual Logics, který zahrnuje centra výzkumu po celém světě. Pořádání letní školy je pro nás velká pocta a doklad toho, že jsme odbornou komunitou bráni vážně. Přispěje to ke zviditelnění pracoviště i fakulty,“ uvedl za organizátory vedoucí katedry algebry a geometrie Radomír Halaš.

Účastníci se učí od předních odborníků v oboru, pozvání přijali Martin Goldstern z Technické univerzity ve Vídni, Tommaso Moraschini z Akademie věd ČR, Jiří Velebil z ČVUT a Steve Vickers z Birminghamské univerzity. „Postupně představí topologické, algebraické a kategorické metody výzkumu logiky i matematickou logiku jako takovou. Doktorandi i další akademičtí pracovníci se během pěti dní v kompaktní formě naučí metody, které by jinak museli složitě hledat v odborné literatuře,“ objasnil profesor Halaš, podle kterého je studium logiky prostřednictvím její algebraické sémantiky zavedenou oblastí matematické logiky s řadou aplikací například v počítačových vědách.

Letní škola je teprve třetí v pořadí, pořádá se od roku 2013 jednou za dva roky. Konference TACL se letos uskuteční podeváté, v minulosti se konala mimo jiné v Oxfordu, Barceloně či Amsterdamu.