Přírodovědecká fakulta má další podíl na České hlavičce. Získal ji gymnazista Jakub Dostál

Laureát České hlavičky 2016 Jakub Dostál.
Zdroj: Česká hlava
Úterý 22. listopad 2016, 11:59 – Text: Martina Šaradínová

Jedním z laureátů ocenění Česká hlavička 2016 je student Slovanského gymnázia v Olomouci Jakub Dostál. K úspěchu v soutěži nadaných středoškoláků a mladých vědců mu dopomohla i spolupráce s odborníky z přírodovědecké fakulty. S prací Nový způsob simulace šíření epidemií ve společnosti, která vznikla pod vedením Tomáše Fürsta z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky, zaujal již dříve v soutěži Badatel i ve Středoškolské odborné činnosti.

Oceněná práce se převážně zabývala modelováním komplexních sítí, což je velmi rychle se rozvíjející obor. Gymnazista musel spolu se svým konzultantem zvládnout látku, která se učí jen na některých vysokých školách.

Překonal mnohé diplomky

„Jakub Dostál vytvořil vlastní model šíření epidemie ve společnosti, do kterého zahrnul nejen nakažlivost nemoci, ale i náhodnost setkávání lidí. Tento model lze prakticky využít na simulaci možného vývoje jednotlivých nemocí. Stejně tak lze model využít k efektivnější imunizaci společnosti,“ uvádí hodnotitelé soutěže. Podle nich práce tehdejšího studenta 2. ročníku gymnázia bohatě převyšuje nároky na diplomovou práci vysokoškoláka a v zásadě odpovídá nárokům na publikace v impaktovaných časopisech.

Dnes už student třetího ročníku gymnázia přiznává, že zpočátku bral soutěž jako jednu z mnoha. Když se ale při jedné z konzultací zmínil o nominaci, od Tomáše Fürsta uslyšel: „Česká hlavička? To se hodí, vyhraj to!“

„Od té chvíle jsem si začal uvědomovat, že nejde o ledajakou soutěž, ale o soutěž, kterou skutečně vyhrát chci! Ani tato ctižádostivost však nepřemohla mou lenost a musím přiznat, že v den obhajoby jsem prezentaci ke své práci viděl poprvé po třech měsících. S odstupem času vnímám vítězství jako další nástroj, který by mi mohl pomoci probojovat se z podivného českého školství do zahraničí,“ říká Jakub Dostál.

Spolupráce pokračuje, zájmů je mnoho

Tomáše Fürsta, který se studentem spolupracuje déle než rok, ocenění nepřekvapilo. I když přiznává, že po první společné schůzce se obával, že ze spolupráce nic kloudného nevzejde. Dozvěděl se totiž, že středoškolák s programováním nemá žádné zkušenosti. „Ale Jakub mi za týden přinesl svůj první programový kód v Pythonu, který fungoval a byl napsaný lépe než moje kódy. Pochopil jsem, že pro Jakuba není nic nemožné a že když se rozhodne, vyhraje i Českou hlavičku,“ vzpomíná Fürst.

Pro obě strany inspirující spolupráce pokračuje. „Momentálně je kolem mne neskutečné množství věcí, které by mne zajímaly. Den má však stále 24 hodin, ať už jste Česká hlavička, nebo ne. S Tomášem Fürstem momentálně pracujeme na jednom zajímavém inferenčním problému, který se odehrává opět na komplexních sítích. Máme na něj dva rozdílné přístupy. Doufám tedy, že pohled alespoň jednoho z nás je ten správný. V poslední době se také snažím o praktické aplikace machine learningu. Myslím, že tato oblast má obrovský potenciál a hodí se v ní vyznat,“ uvádí Dostál.

Navázané spolupráce si velmi cení. „Po odchodu ze základní školy jsem neměl nikoho, kdo by mi pomáhal v určování mého směru. Takového člověka jsem našel až na přírodovědecké fakultě. Dovoluji si říct, že s Tomášem Fürstem jsme navázali výborný přátelský vztah. Je mi vždy schopný poradit a pomoci s jakýmkoliv vědeckým problémem, který mám. Přitom však stále brát v úvahu můj přístup a názor,“ tvrdí talentovaný student.

Vědci z přírodovědecké fakulty dopomohli k ocenění České hlavičky i loni. V jedné z kategorií ho získali tehdejší studenti Slovanského gymnázia Tomáš Heger a Martin Vondrák, kteří se prosadili s prací z oblasti počítačové biochemie. Letos jsou oba posluchači prvního ročníku přírodovědecké fakulty.