Přírodovědeckou fakultu ovládla slavnostní atmosféra promocí

Diplom absolventa si tento týden z promocí odnese 474 nových bakalářů a magistrů.
Foto: Martina Šaradínová
Středa 28. červen 2017, 14:30

Černé taláry pro studenty se v tomto týdnu na přírodovědecké fakultě řádně provětrají.  Hlavní budovu totiž už od pondělí ovládla slavnostní atmosféra promocí, které si užívají nejen čerství absolventi bakalářských a navazujících magisterských oborů, ale i jejich příbuzní a přátelé. Do čtvrtka složí v aule slavnostní slib na 470 studentů.

„Dnešní den představuje mezník ve vašem životě. Vaše bakalářské studium končí, ale doba vzdělávání se nikoliv. Ať už budete pokračovat v navazujícím magisterském studiu, nebo odcházíte do praxe, svoje znalosti budete muset dál rozšiřovat,“ řekl dnes novopečeným bakalářům děkan Ivo Frébort.

Studium v Olomouci se dnešním dnem uzavírá pro absolventa bakalářského studia oboru Molekulární a buněčná biologie Petra Pleváka z Uherského Hradiště. „Na magisterské studium nastoupím v Brně na Mendelově univerzitě. Vybral jsem si velmi obdobný obor Živočišné biotechnologie. Především mi více vyhovuje tamní skladba předmětů, proto ta změna,“ prozradil.

Zatímco dnes a ve čtvrtek se v aule střídají absolventi bakalářského studia, pondělí a úterý patřilo magisterským promocím. „Už mám zaměstnání v oboru, takže odcházím do praxe. Při promoci jsme se s kolegy neubránili troše nostalgie, připomnělo nám to i bakalářské promoce před dvěma lety. Jinak to byl krásný zážitek a velmi kladně budu vzpomínat i na studia. Získala jsem tu spoustu nových kamarádů, se kterými se, doufám, budeme scházet i dál. V práci navážu na to, co jsem tady během studia začala,“ řekla Adéla Faltusová, absolventka oboru Regionální geografie.

Tradičním účastníkem promocí je proděkan pro studijní záležitosti Roman Kubínek, který se obvykle ujímá role promotora. „Svým způsobem je to trochu rutina, ale jak jsme se právě shodli s panem děkanem i prorektorem, přistupujeme k tomu s vážností a pokorou. Studenti obstáli, něco dokázali a my to chceme tímto obřadem ocenit. Absolvoval jsem i promoce svých dětí, a dovedu se tedy vcítit do příbuzných, kteří jsou na své děti pyšní a očekávají důstojný ceremoniál,“ prozradil Kubínek.

Promoce pokračují ve čtvrtek, kdy přijdou na řadu absolventi bakalářského dvouoborového učitelského studia, ale také oborů Biochemie, Nanotechnologie, Bioinformatika, Optometrie a dalších.