První část materiální sbírky přírodovědecké fakulty už dorazila na Ukrajinu

Vpravo: Yuliya Krasylenko.
Foto: Ota Blahoušek, archiv PřF
Čtvrtek 17. březen 2022, 14:00 – Text: Šárka Chovancová

Přírodovědecká fakulta UP vyhlásila materiální sbírku na pomoc Ukrajině čelící ruskému vojenskému útoku. Na její organizaci se podílí i Yuliya Krasylenko z katedry biotechnologií, která spolupracuje s ukrajinskými uprchlíky i s koordinátory pomáhajícími na ukrajinských hranicích s rozvozem této materiální pomoci. První část sbírky s civilní pomocí putovala do Charkova, druhá část s převážně zdravotnickým materiálem do Kyjeva.

„Nejprve bych chtěla poděkovat všem akademikům, spolupracovníkům, zaměstnancům a studentům za každý dar, kterým do sbírky přispěli. V pátek 11. března jsme věci s přítelem a kamarádkami z Ukrajiny roztřídili, vyfotografovali a zabalili. Oblečení, hygienické potřeby, dětské pleny, přesnídávky a hračky byly odvezeny do Charkova, který byl hodně zničený. Další věci, jako jsou spací pytle, obvazový materiál, léky, lékarničky, dalekohled a teplé oblečení pro muže, putovaly do Kyjeva. Jeden náš kolega je převezl přes polsko-ukrajinskou hranici, kde se setkal se zástupci ukrajinského dobrovolnického zdravotnického praporu Hospitallers a materiální sbírku jim předal," uvedla Yuliya Krasylenko.

Materiální sbírka na pomoc Ukrajině na přírodovědecké fakultě nadále pokračuje. „Ještě jednou děkuji za všechny dary. Ukrajině by nyní hodně pomohly lékárničky, obvazový materiál, spací pytle, termoprádlo a teplé oblečení a boty pro muže, protože u nás je ještě poměrně chladno,“ doplnila koordinátorka.

Ukrajinská vědkyně stále zůstává v kontaktu se svými blízkými i bývalými kolegy. „Jsem s nimi v kontaktu čtyřiadvacet hodin denně. Posílají mi zprávy o aktuální situaci a také informace o tom, co potřebují,“ dodala.

Yuliya Krasylenko je zároveň spoluautorkou desetimetrového praporu, který najdeme v budově přírodovědecké fakulty. „Jsem ráda, že po protestních akcích, kterých jsme se zúčastnili, může prapor viset na přírodovědecké fakultě. Je to velká podpora pro Ukrajinu," podotkla.

Celý rozhovor s mladou vědkyní si můžete poslechnout zde: