Prvními vysokoškoláky v rodině je na většině fakult více než polovina studujících

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Neděle 8. leden 2023, 8:00 – Text: Andrea Sojková

Kolik je na Univerzitě Palackého studujících, kteří jsou prvními vysokoškoláky v rodině, s kým konzultovali své rozhodnutí jít na vysokou školu a kdo jim nejvíce pomáhá v orientaci ve vysokoškolském prostředí. To zjišťovalo dotazníkové šetření, jehož výsledky pomohou univerzitě nejen při zlepšování služeb a podpory zaměřených na studentky a studenty, ale i v mezinárodních hodnoceních.

Do šetření se zapojilo celkem 3013 respondentů, tedy 12 % ze všech studentek a studentů na UP. Bylo zjištěno, že 44 % respondentů jsou studující první generace, přičemž na většině fakult je jejich podíl více než poloviční, s výjimkou lékařské fakulty, kde se nejedná ani o třetinu studujících.

Rozhodnutí jít na vysokou školu dotázaní nejčastěji konzultovali se svou rodinou, přičemž tuto možnost volili častěji studující z další generace. Co se týče orientace ve vysokoškolském prostředí, uváděli respondenti nejčastěji, že jim pomáhají ostatní studentky a studenti.

„Jsem velmi rád, že se takto velké množství studentů zapojilo do šetření. A nesmírně mě těší, že téměř polovina z nich se hrdě hlásí k první generaci studujících na vysoké škole. A těší mě také, že právě pro ně je důležitou oporou solidarita a pomoc starších spolužáků,“ říká k realizovanému šetření prorektor pro studium Vít Zouhar.

Výsledky průzkumu jsou shrnuty na webových stránkách oddělení strategie a kvality, kde je k dispozici i podrobná závěrečná zpráva.