Prvoligoví fotbalisté prověřili kondici na fakultě tělesné kultury

Z testování hráčů FC Fastav Zlín.
Foto: Martin Višňa
Pondělí 13. leden 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Přípravu na jarní část ligy zahájili fotbalisté tří moravských prvoligových klubů a také hráči slovenské Žiliny na fakultě tělesné kultury. V laboratořích katedry přírodních věd v kinantropologii absolvovali sérii kondičních měření včetně maximálního zátěžového testu na běhacím páse, při kterém protekly litry potu.

„Trenérům se snažíme poskytnout ucelený obrázek o funkčním stavu každého hráče. Zjišťujeme mimo jiné individuální schopnost adaptace na tréninkové zatížení, zastoupení tělesného tuku, zda hráčům nehrozí riziko dehydratace nebo jak je jejich tělo zásobováno kyslíkem a kolik ho při běhu využijí. Dále nás zajímá, jak dlouho dokážou tolerovat vysoký stupeň únavy při běhu do vyčerpání, do jaké výšky jsou schopni se odrazit z místa nebo zda hráči nemají zkrácené či ochablé svaly, a nehrozí jim tak riziko zranění,“ přiblížil Michal Botek, garant laboratoře zátěžové fyziologie.

Výsledky testů jsou pro trenéry jedním z podkladů pro stanovení podoby přípravy před pokračováním ligy. „Testování je pro nás důležité, abychom věděli, jak dále s hráči pracovat, jakou jim dávat zátěž. Testy se zaměřují na silovou i vytrvalostní složku výkonu, takže je to pro nás opravdu významný podklad, od kterého se při práci odrážíme. Jsme tu s celým A týmem, tedy s třiadvaceti hráči,“ uvedl asistent trenéra David Hubáček, který sledoval, jak si při testech vedou fotbalisté FC Fastav Zlín.

Dodal, že do Olomouce to mají ze Zlína blízko, a když fakulta otevřela laboratoře v nových prostorách budovy Centra kinantropologického výzkumu, nemohli si možnost testování nechat ujít. „Vše proběhlo bez problémů. Organizace i zázemí, které nám fakulta nabízí, jsou na vysoké úrovni. Včetně personálu,“ pochválil Hubáčkův kolega Petr Slončík. 

Kromě hráčů Zlína a výše zmíněné Žiliny absolvovali v těchto dnech kondiční testy na fakultě tělesné kultury také fotbalisté 1. FC Slovácko a MFK Karviná.

Zpět