Radim Děrda: Ukážeme dovednosti studentů, budoucích učitelů technických předmětů

Repro: Žurnál UP
Pátek 11. březen 2022, 14:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů a dalších a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To vše a mnohé další se návštěvníkům nabídne během expozice For Model 2022. Vedle desítek vystavovatelů a sběratelů se jí zúčastní i katedra technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Dvacátý ročník interaktivní výstavy For Model se uskuteční od pátku 18. do neděle 20. března na Výstavišti Flora, v pavilonech A a E a jejich bezprostředním okolí. Během dvoudenního programu čekají na návštěvníky také RC modely vytvořené z kostiček světoznámé stavebnice LEGO, sbírky papírových modelů, slabikářů, retro hraček, kočárků, figurek či například sci-fi modelů. Velkým lákadlem je ukázka 3D tisku v modelářské praxi, katedra technické a informační výchovy PdF UP nabídne i soutěž robotů.

„Už před třemi lety jsme s hlavními organizátory výstavy dospěli k závěru, že do dané oblasti v současné době stále více proniká robotika, a proto naše účast plně zapadá do konceptu výstavy. Budeme tedy prezentovat dovednosti, kterým se učí naši studenti – budoucí učitelé technických předmětů. Na odporové pile si zájemci budou moci vyřezat funkční letadlo z polystyrenu či vytvořit dekoraci pomocí ručního 3D pera. Naučí se pájet nebo si zazávodí s RC modely aut na přilehlé terase,“ uvedl Radim Děrda z katedry technické a informační výchovy PdF UP.  Doplnil, že vrcholem univerzitní nabídky pak bude sobotní první ročník robotické soutěže Olomoucké RoboKáry.

„Jedná se o mírně zvětšenou verzi standardních RoboCars, aby se mohli účastnit i soutěžící s Legem. Roboti budou muset zcela autonomně objet stanovený počet kol na uzavřené trati plné zatáček a úkol jim výrazně stíží i fakt, že současně se na trati objeví i čtyři roboti. Na takové trati si tak kamarádi budou moci porovnat síly navzájem nebo i se samotnými roboty v kategorii přímo řízených robotů,“ dodal člen katedry technické a informační výchovy PdF UP.

For Model, interaktivní výstava modelů, sběratelství, digitálních technologií, her, hraček a stavebnic je sice primárně určená modelářům, zároveň je však akcí, která láká zejména rodiny s dětmi. Pořádá ji Výstaviště Flora Olomouc.