Rekordní účast a velký zájem lidí z Ukrajiny. Na Univerzitě Palackého začne Letní škola slovanských studií

Čtvrtek 14. červenec 2022, 9:57

Olomouc (14. července 2022) Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP) od soboty opět otevře Letní školu slovanských studií. Její šestatřicátý ročník přivítá rekordní počet zájemců. Především díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) a také vedení filozofické fakulty bude nejpočetnější skupina letos tvořena zájemci z Ukrajiny.

V sobotu 16. července začne na FF UP další ročník Letní školy slovanských studií FF UP (LŠSS FF UP). Česky se do Olomouce přijede učit rekordních 119 studentů z celého světa.

„Velmi děkuji MŠMT i vedení FF UP, které se rozhodly podpořit ukrajinské studenty a nabídly jim na tuto letní školu stipendium. Filozofická fakulta podpořila konkrétně ty studenty, kteří zde od září budou studovat v českých programech,“ řekla Pavla Poláchová, ředitelka LŠSS FF UP. I díky tomuto stipendiu se tak podle ní čtyřicetičlenná ukrajinská skupina stane nejpočetnějším kolektivem letní školy.

Nejen lidé z Ukrajiny však chtějí proniknout do složitosti českého jazyka. Až do 14. srpna se zde češtinu budou učit lidé, kteří do Olomouce dorazí z různých koutů světa. Nejstaršími studenty letos budou dva devětašedesátiletí pánové z Velké Británie a Nizozemí. Přijedou ale i studenti z USA, Taiwanu, Japonska, Číny či Mexika. Zájem o olomouckou Letní školu slovanských studií je tradičně i mezi cizinci, kteří žijí v České republice, také mezi zaměstnanci a studenty UP, pro něž má FF UP speciální slevy.

Už během prvního dne školy projdu všichni studenti písemnými i ústními rozřazovacími testy. Učit se pak začnou v jedenácti výukových skupinách, od úplných začátečníků až po velmi pokročilé. Česky je budou učit pedagogové z FF UP, její absolventi i externisté, kteří během akademického roku působí na lektorátech v zahraničí, například ve Vídni či v Londýně. Letos poprvé nabídne škola i výuku ukrajinštiny. Vedle ruštiny ji bude vyučovat Larysa Sazanovych ze Záporoží.

Kromě studia se posluchači mohou těšit i na spoustu zážitků. Letošní novinkou doprovodného programu bude návštěva pivovaru a exkurze do jedné z olomouckých galerií. I letos škola studentům nabídne divadelní workshop, workshop lidových tanců a písniček, folklorní večer s cimbálovkou či workshop hlaholice. Po dvouleté covidové odmlce se letos uskuteční i mezinárodní piknik, v němž posluchači budou prezentovat pochutiny svých zemí. Studenti se budou moci zúčastnit i cyklozávodu, který pro ně připravuje univerzitní spolek Studium Artium. Letní škola při doprovodném programu spolupracuje i s univerzitní iniciativou Zaparkuj a s Akademik sport centrem UP. Zahrnuje i několik celodenních výletů, například do Kroměříže či Znojma, v Šatově bude připravena degustace moravských vín. Zájemci se mohou podívat i na hrad Helfštýn či do horského resortu Dolní Morava. Během konání školy je pro studenty zdarma otevřena i Pevnost poznání, interaktivní vědecké centrum UP.

„Zájem o měsíční intenzivní studium češtiny na filozofické fakultě olomoucké univerzity trvá již řadu let a někteří posluchači se k nám hlásí i opakovaně. Svou roli v tom sehrává nejen kvalita naší výuky, jedinečnost místa, samotné město Olomouc, ale i další doprovodný program. Snažili jsme se o to, aby byl co nejbohatší. Věříme, že si studenti z naší pestré nabídky vyberou a že budou spokojeni,“ doplnila ředitelka letní školy Pavla Poláchová.

Letní škola slovanských studií FF UP se uskuteční od 16. července do 14. srpna v prostorách Filozofické fakulty UP.

Kontaktní osoba:

Mgr. Pavla Poláchová | ředitelka Letní školy slovanských studií FF UP |