Rektor podpoří výrobu prototypů a produktů vytištěných v univerzitním centru UPrint 3D

Pracovník univerzitního centra pracuje na modelu zubů.
Foto: VTP UP
Pondělí 15. květen 2017, 10:30 – Text: Dana Jurková

Novou, v pořadí již osmou, výzvu k projektům Proof-of-Concept (PoC) dnes vyhlásil rektor Jaroslav Miller. Zájemci v této výzvě mohou podávat projekty vědeckých aktivit s komerčním potenciálem zaměřené na výrobu prototypů a produktů v tiskovém centru Univerzity Palackého UPrint 3D.

„Potřebujete novou pracovní pomůcku nebo inovovat tu, kterou používáte? Chcete si vytvořit model či prototyp, který vám pomůže při vaší práci? Ať už jste z jakékoliv fakulty Univerzity Palackého, podejte si projekt a využijte služeb univerzitního centra UPrint 3D, které je největším 3D tiskovým centrem na Moravě,“ vyzývá Petr Kubečka, vedoucí oddělení transferu technologií Vědeckotechnického parku UP. „Pomůžeme vám s návrhem a tvorbou prototypů, s jeho optimalizací, případnou komercializací a patentovou ochranou. V našem centru pro vás vytiskneme reálný produkt nebo navržený prototyp,“ dodává Kubečka.

Centrum UPrint 3D, které má nové webové stránky, například tiskne pro Ústav molekulární a translační medicíny laboratorní stojánky UNITRAP, které zjednodušují práci laborantů ve výzkumu magnetických části. Tiskne také dotykové 3D modely TouchIt3D pro katedru geoinformatiky. V minulosti tisklo tyflomapy, medaile, modely zubů. „Neomezujeme se jen na strojařinu. Vytisknout můžeme prakticky cokoliv, a to z kovu, plastů nebo papíru. Můžeme tisknout ortopedické pomůcky, pečetě, historické modely nebo například modely uměleckých děl. Přijďte se inspirovat, jak vám 3D tisk může pomoci ve vaší práci,“ uvádí Hana Kubičková, vedoucí univerzitního centra UPrint 3D.

Projekty PoC jsou pro akademiky příležitostí jak dostat vědecké výsledky do reálné praxe. Kromě finanční podpory, individuálního plánu komercializace a konzultace odborníků na transfer technologií získají zájemci prostor dělat to, co je baví a zajímá. Žadatelé mohou být pouze zaměstnanci, případně studenti doktorského studia, kteří budou po celou dobu řešení projektu v zaměstnaneckém nebo studentském poměru s Univerzitou Palackého. Uchazeči o podporu se mohou přihlásit do 4. června 2017. Předpokládané zahájení řešení vítězných projektů je od 1. září 2017.

Zájemci o bližší informace ohledně výzvy, principů projektů Proof-of-Concept a možností 3D tisku v univerzitním centru UPrint3D se mohou účastnit seminářů 26. či 29. května spojených s prohlídkou 3D tiskáren. Prohlédnou si jak ukázky prototypů, tak produkty vytištěné 3D technologií.

Více informací včetně možnosti registrace na seminář naleznete na webových stránkách Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého ZDE.