Rektor UP k volbám prezidenta: Přijďte volit, každý hlas se počítá

Grafika: Žurnál UP
Středa 11. leden 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská, Egon Havrlant

V pátek a v sobotu 13. a 14. ledna se v České republice uskuteční prezidentské volby. Rektor Univerzity Palackého Martin Procházka vyzývá studenty, členy akademické obce i zaměstnance, aby využili svého občanského práva a šli volit.

„Po pěti letech znovu volíme hlavu státu. Rozhodování, zda jít nebo nejít k volbám, by pro vzdělané a odpovědné lidi, jakých je na Univerzitě Palackého určitě naprostá většina, nemělo být složité. Mějme na paměti, že jedním z vůbec nejtěžších úkolů, které budoucí prezident či prezidentka naší země před sebou má, je být protivahou silám a náladám, které rozdělují naši společnost. Aby tuto úlohu dokázala nová hlava státu dobře plnit, musí být obecně respektovanou osobností s vysokým morálním kreditem, být nadstranická, nestranná a ctít demokratické principy. Musí hájit zájmy České republiky a dobře naši zemi reprezentovat ve světě. Já k volbám určitě půjdu. Pojďte taky, protože na každém hlasu záleží, každý se počítá. Věřím, že se nám společně podaří zvolit takovou hlavu státu, která povede naši krásnou zemi k dobré budoucnosti pro nás i naše děti. Přeji nám všem šťastnou ruku,“ uvedl rektor Martin Procházka.

V prezidentských volbách kandiduje osm osobností: Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Tomáš Zima.

První kolo voleb se uskuteční v pátek 13. ledna od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 14. ledna od 8:00 do 14:00 hodin. Pokud některý z kandidátů získá v tomto prvním kole více než polovinu hlasů, stane se vítězem voleb, v opačném případě se bude konat kolo druhé, do kterého postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů v kole prvním. Případné druhé kolo volby prezidenta se uskuteční dva týdny po prvním – v pátek 27. ledna 2023 od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 28. ledna 2023 od 8:00 do 14:00 hodin.