Rektor UP ocenil literární talenty

Literární soutěž UP zná vítěze.
Foto: Vojtěch Duda
Úterý 17. květen 2022, 14:15 – Text: Tomáš Krejčiřík

Již poosmadvacáté mohli studenti přihlásit své básnické a prozaické texty do Literární soutěže pro studenty UP vyhlášené rektorem. Odborná porota, ve které zasedli literární expertka Jana Vrajová, básník a laureát Magnesie Litery Radek Malý a spisovatel Michal Sýkora, letos hodnotila 126 příspěvků od 120 studentů.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny v úterý 17. května během slavnostního aktu v Divadelním sále Uměleckého centra UP. Svými poetickými vstupy jej oživila slamerka Lumi.

„Neutuchající zájem o soutěž je velmi potěšující. Kvalita zaslaných příspěvků dokazuje, že na Univerzitě Palackého studuje řada literárních talentů a že literatura je stále důležitá součást života řady našich studentů,“ uvedl rektor Martin Procházka, který 28. ročník soutěže vyhlásil.

V soutěžní kategorii povídka zvítězila Michaela Štálová z katedry divadelních a filmových studií, druhé místo obsadila Tereza Sládečková, studentka žurnalistiky. Třetí bylo uděleno posluchačce Magdaléně Jedličkové, studentce filmových, televizních a rozhlasových studií. Čestné uznání za povídku si zasloužily Lucie Hajduová a Zuzana Pustinová z přírodovědecké fakulty.

Vítězem básnické kategorie se stala studentka filozofie Darja Dočekalová. Druhé místo za poezii získala Anna Halamová z katedry politologie a evropských studií, třetí Ondřej Kořínek, student uměnovědných studií a francouzské filologie. Čestným uznáním se můžou pochlubit Vojtěch Grufík a Matěj Kulišťák z filozofické fakulty.

„Letošní ročník soutěže byl po tom loňském, kdy za vyšší účast zřejmě mohla pandemie covid-19, opět velmi silný. Gratuluji oceněným a vám, na které se nedostalo, za celou porotu vzkazuji: tvořte dál,“ řekl předseda odborné poroty Michal Sýkora.

Literární soutěž pro studenty Univerzity Palackého je tradiční klání, 29. ročník bude vyhlášen na začátku roku 2023. Ocenění v letošním ročníku vystoupí na autorském čtení v rámci Olomouckého majálesu UP ve středu 25. května od 17 hodin v šapitó na parkánu Uměleckého centra UP.