Rektor UP předal ocenění studentům a akademikům

Fotogalerie: Milada Hronová
Středa 21. únor 2018, 12:53 – Text: Tomáš Krejčiřík

Celkem 111 ocenění rozdal rektor Jaroslav Miller při slavnostním ceremoniálu, který se ve středu uskutečnil v aule pedagogické fakulty. Předání studentských cen rektora a čestných uznání pro autory monografií za rok 2017 je jedním z tradičních bodů programu Akademického týdne UP, který vyvrcholí v sobotu reprezentačním plesem.

Bakalářské a magisterské práce stejně jako odborné texty přihlásili do soutěže studenti z většiny fakult univerzity. Mezi 47 oceněnými jsou nejvíce zastoupeni posluchači filozofické a přírodovědecké fakulty. Na třetím místě se umístilo 12 studentů, na druhém 18 a na prvním 17. „Je to uznání práce, která stála hodně úsilí. Vybral jsem si téma, o které se dlouhodobě zajímám a snad jsem látce nezůstal nic dlužen,“ řekl Tomáš Bojda, student filozofické fakulty, který byl oceněn za práci „Rozhlasové herectví. Příkladová studie – Viktor Preiss“.

Oceněná studentka Petra Hiklová z FTK se do soutěže přihlásila na základě doporučení komise při obhajobě bakalářské práce „Vliv aerobiku na vybrané somatické ukazatele a tělesné složení u žen“. „Pan doktor Gába mi otevřel dveře k velice zajímavé práci. Ocenění si moc vážím, motivuje mě k další práci,“ upřesnila.

Sportovní výkony

Vedle Ceny rektora UP za nejlepší vědeckou nebo uměleckou práci studentů bakalářských a magisterských studijních programů byla vyhlášena také Cena rektora UP pro nejlepší sportovce z řad studentů. Komise vybrala 9 laureátů. Mezi nejúspěšnější sportovní disciplíny patřily rafting, kanoistika, plavání s ploutvemi a estetická skupinová gymnastika.

„Za velký úspěch beru nominaci na své třetí Světové hry a to, že jsem na nich a na mistrovství Evropy podala své nejlepší dosavadní výkony. Ocenění je za tím takové pěkné ohlédnutí,“ svěřila se Zuzana Svozilová z FTK, která loni získala v plavání s ploutvemi také 1. místo na mistrovství ČR družstev.

Cenu obdržel i Jakub Jarolím. „Velice si vážím toho, že univerzita podporuje sportovce,“ řekl plavec s ploutvemi. „Je dobré, že se je snaží u sportu udržet,“ shoduje se další oceněný, kanoista Václav Kristek.

Výsledky studentské soutěže podle rektora potvrzují tvořivost, soutěživost a vysokou kvalitu studia přihlášených posluchačů. „Naši studenti s úspěchem reprezentují svou alma mater v soutěžích na republikové i mezinárodní úrovni. Mnohé jejich práce mají praktický dosah. Chci jim za to poděkovat, a to i těm, na které se při ocenění za rok 2017 nedostalo,“ uvedl Jaroslav Miller.

Uznání pro 47 nejlepších monografií

Čestná uznání za odbornou knihu publikovanou v letech 2016 a 2017 obdrželo 55 autorů z řad akademické obce za 47 publikací. Věnovali se tématům teologickým, filozofickým, psychologickým, historickým, uměnovědným i tématům z oblasti tělesné kultury. Nejsilnější zastoupení mezi oceněnými tituly měly ty z humanitních a společenských věd.

Například Jana Vrajová z katedry bohemistiky získala ocenění rektora UP za dílo „Umíněnkyně dobra Sofie Podlipská: kapitola z dějin literárního midcultu 19. století“. „Ceny si velmi vážím. V knize jsem se soustředila skrze analýzu textů pozapomenuté autorky Sofie Podlipské na literaturu s intencí kultivovat čtenáře. Nyní se zaměřuji na dílo o generaci mladší autorky Terézy Novákové,“ řekla.

Oceněn byl také Martin Foret z filozofické fakulty, autor publikace „Před komiksem. Formování domácího obrázkového seriálu ve 2. polovině XIX. Století“. „Ocenění si vážím. Zvláště v situaci, kdy systémové hodnocení vědy a výzkumu je v ČR nejisté, je příjemné vědět, že někdo registruje naši publikaci, která vůbec poprvé zachycuje, jak a z čeho se v českých zemích zrodil obrázkový seriál, pozdější komiks,“ upřesnil.

Čestná uznání uděluje rektor ve snaze zvýšit prestiž vědecké práce na Univerzitě Palackého. Produkce členů akademické obce podle něj svědčí o šíři i rozsahu bádání na fakultách a jejich pracovištích.

V minulém roce ocenil Jaroslav Miller 30 studentských vědeckých a uměleckých prací. Dalších 11 cen obdrželi studenti za sportovní výkony. Během ceremoniálu byli oceněni také akademici – 40 autorů 38 nejlepších vědeckých knih.

Seznam oceněných za rok 2017 naleznete zde.

Více o Akademickém týdnu UP se pak dočtete zde.