Semínkovna zahájila sezónu: Sázejte, sdílejte, sklízejte

Kdo má chuť si něco sám vypěstovat, měl by zajít do olomoucké semínkovny.
Foto: Václav Dvořák
neděle 8. duben 2018, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Exotická ačokča, koukol polní, ostropestřec mariánský, lunária nebo třeba špagetová dýně. Odrůdy rostlin, které si v malých sáčcích jako osivo může domů odnést každý, kdo má rád vlastnoručně a přírodně vypěstované rostliny. Stačí zajít do olomoucké semínkovny, o kterou se starají studenti přírodovědecké fakulty spolu s Českým svazem ochránců přírody Arion. Připojili se tak k celorepublikové platformě, která je založená na neziskovém a dobrovolném sdílení semínek.

„Nabízíme alternativu pro zahrádkáře, kteří nechtějí podporovat velkoprodukci obchodních řetězců. Snažíme se o co největší zachování lokální produkce. Přijde k nám třeba zahrádkář z Lazců a vymění si semínka od pěstitele ze Slavonína. Což je skvělé a máme radost, že je o tuto občanskou aktivitu stále větší zájem,“ vysvětlil ředitel Botanické zahrady PřF UP Václav Dvořák, v jejímž areálu se semínkovna nachází.

Zahrádkáři většinou sdílí rostliny z vlastních loňských výpěstků. Přijít může kdokoli, ať už začátečník nebo zkušený pěstitel. Musí jen dodržet předem stanovená pravidla. „Naše semínkovna je taková bouda složená ze tří částí. Jsou tam uložena semínka užitkových, okrasných rostlin a léčivých bylinek. Máme různé druhy koření, ale také rajčata, fazole, lichořeřišnice, staročeskou řepu a podobně. Seznam je dostupný na internetu a neustále jej aktualizujeme. Studenti jsou zkušení zahrádkáři.  Odrůdy si uskladňují v soukromých prostorách a vždycky na zahájení sezóny přinesou úrodu. Společně uděláme probírku, a pokud je něco plesnivého, tak to vyhodíme,“ doplnil ředitel.

Cílem komunity je také zachování starých místních krajových odrůd a šíření méně známých plodin a rostlin. „Líbí se mi podstata fungování sdílení semínek, která je založena na vzájemné důvěře a odpovědnosti jednotlivých účastníků. Všichni respektují daná pravidla, což je správné označení sáčků, sdílení zdravých semen a odběr přiměřeného množství, aby zbylo i pro ostatní.  Nejen proto si určitě tento projekt zaslouží naši pozornost a podporu. Sama se těším na výpěstky ze semen, které jsem si přinesla z podzimní burzy semínek loňské sezóny a doufám, že budu moci doplnit přebytky semen pro další pěstitele, kteří botanickou zahradu navštíví,“ řekla Martina Oulehlová, která je správkyní herbária a lektorkou přírodovědecké fakulty.

Iniciativa Semínkovna vznikla v České republice v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. V tuzemsku jsou již na čtyři desítky podobných míst, která provází stejné heslo: „Sázej, sdílej, sklízej.“ Vzorem byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks. Na jiné, vědecké bázi, funguje také odborná výměna semen v rámci světových botanických zahrad. Sdílení se jmenuje Index Seminum a Botanická zahrada PřF UP se do projektu zapojuje svou kolekcí pěstovaných, obvykle v přírodě přirozeně se vyskytujících druhů rostlin.

Olomoucká semínkovna je od dubna otevřena na adrese U Botanické zahrady 920, a to v pracovních dnech od 8 do 16 hodin. Více informací a seznam semínek najdou zájemci ZDE.