Senátoři AS UP přijali dělení příspěvků a dotací ministerstva

Ilustrační foto: Žurnál UP
Pátek 10. březen 2017, 11:40 – Text: Milada Hronová

AS UP schválil dělení příspěvků a dotací MŠMT ČR uvnitř univerzity na rok 2017. Podle dané metodiky zatím rozdělil zhruba 1,5 mld. korun. Tato částka však není konečná, neboť kapitola Rozvoj výzkumné organizace neobsahuje finance vztahující se k roku 2015.

„Každá fakulta dnes ví, kolik peněz přišlo z ministerstva a kolik z nich zůstane na fungování centrálních jednotek UP. Do 10. dubna by měly být schváleny fakultní rozpočty, o finálním rozpočtu univerzity bude Akademický senát UP  jednat 26. dubna,“ řekl Jiří Langer, předseda AS UP. Uvedl přitom, že mírně si letos polepšily ty fakulty, které mají hodně studentů, neboť stát letos navýšil peníze určené na vzdělávací činnost.

„Bohužel největším problémem stále zůstává výpočet tak zvaných rivových bodů. Kapitola Rozvoj výzkumné organizace doposud není celistvá. I když má v obecném měřítku i do této části putovat více peněz, univerzity zatím obdržely pouze částku, která nezahrnuje jejich výstupy z roku 2015,“ dodal předseda senátu. Ministerstvo tak podle něj zatím rozdělilo pouze 75 procent částky, určené na Rozvoj výzkumné organizace, o výši zbylých 25 procent se dozví až v květnu, kdy by propočty měly být hotovy.

„Pouze naše univerzitní propočty nám signalizují, že jsme na tom ve vědě dobře.  Oficiální stávající čísla nelze s loňskými srovnat a nelze v tuto chvíli posoudit, jak UP vědecky roste, “ dodal Jiří Langer.

Během jednání přijal Akademický senát UP nový vnitřní předpis I. změna Řádu celoživotního vzdělávání UP, který by nyní měl být registrován na MŠMT ČR. S odkazem na novelu vysokoškolského zákona senátoři schválili i nový Jednací řád Rady pro vnitřní hodnocení UP i nový Řád přijímacího řízení UP.

Pro nadcházející volby do AS UP schválili senátoři předsedkyní hlavní volební komise Lenku Luhovou z přírodovědecké fakulty, místopředsedou se stal Pavel Kurfürst z lékařské fakulty.

O volbách do AS UP více ZDE.