Senioři převzali certifikáty a těší se na pokračování kurzu

Senioři úspěšně zakončili kurz v Pevnosti poznání.
Foto: Petr Pavluvčík
Pátek 16. červen 2017, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

V interaktivním centru vědy Pevnost poznání skončila jarní etapa kurzu pro seniory Blízká setkání třetího věku. Účastníci se scházeli každé pondělí a věnovali se třem tematickým okruhům - trénování paměti, fyziologii lidského těla a fyzioterapii. Podle prvních ohlasů se jim program líbil a většina z nich plánuje, že se přihlásí do navazujícího kurzu letos na podzim.

Kurzy Blízká setkání třetího věku jsou určeny těm seniorům, kteří se zajímají o to, jak optimálně upravit svůj životní styl a jak předejít či zmírnit možné zdravotní potíže. V kurzech si senioři posílí sebevědomí, sociální vazby a rozšíří zájem o okolní dění.  „Odchod do důchodu je pro každého člověka významným zlomem v jeho životě. Mnoho lidí si to neuvědomuje. Utlumí se společenské, psychické a fyzické aktivity, které byly přirozenou a nutnou součástí produktivního věku. V mnoha případech se člověk ze dne na den dostává do určité sociální izolace, nabývá dojmu zbytečnosti a nenaplněnosti. A co je důležité – výrazně se zpomalí i jeho fyzické a psychické tempo. Proto jsme přišli s tímto projektem, který pomáhá proces stárnutí zpomalit,“ řekla hlavní koordinátorka Naďa Žondrová ze spolku Pro poznání, který vzdělávací cyklus vymyslel.

Lubomír Novák z Pěnčína jezdil do Olomouce pravidelně s manželkou. Přihlásili se na základě zkušenosti z ukázkové lekce a nelitují. „Já jsem se vlastně celý život učil. Absolvoval jsem střední a vysokou školu, a pak jsem dělal spoustu let projektanta, starostu, takže jsem byl často na seminářích a školeních. No, a když jsem šel do důchodu, najednou mi to chybělo. Proto jsem se přihlásil,“ řekl Lubomír Novák, který si dokonce na základě jednoho workshopu koupil žonglovací míčky a doma učí vnuky, jak je ovládat. V setkávání chce pokračovat stejně jako Drahomíra Lukášová. „Mě se to hrozně líbilo, získala jsem spoustu nových poznatků. Je bezvadné, že člověk jednou za týden vystřelí z domu a něco pro sebe udělá.“

V pokračovacích kurzech se budou senioři věnovat nově psychologii pro život a také přibydou hodiny žonglování. Tato aktivita je totiž vynikající metodou na zlepšení prostorové orientace, koordinace pohybu, soustředění a zároveň propojuje práci pravé a levé mozkové hemisféry a zlepšuje práci mozku. „V hodinách fyziologie, věnovaným tentokrát výživovému poradenství, se s účastníky odrazíme od rozborů složení jejich těla. Všechny přihlášené proměříme a zjistíme, co by se dalo zlepšit. Jsem zastáncem drobných změn, u kterých člověk dokáže dlouhodobě vydržet, a které proto mají trvaleji příznivý efekt. Věnovat se budeme nejen výživě a pohybu, ale také otázkám odpočinku, emocí a stresu – tyto faktory mnohdy ovlivňují naši kondici víc, než si vůbec dokážeme představit. Na konci dvanáctitýdenního kurzu účastníky opět proměříme a zjistíme, jaké mělo naše společné úsilí efekt,“ vysvětlila lektorka Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty.

Cyklus finančně už druhým rokem podpořil Olomoucký kraj. Na workshopy přispěl i magistrát města Olomouce. „Tyto aktivity pro seniory podporujeme, protože si uvědomujeme, že také Olomouce se týká demografické stárnutí populace. Téměř 25 tisíc lidí ve městě je starších 60 let,“ doplnil Zdislav Doleček, vedoucí oddělení Odboru sociálních služeb Magistrátu města Olomouce.

Podzimní cyklus je určen jako pokračování absolventům první části projektu. Zájemcům o první část programu bude věnováno jaro 2018. Elektronické přihlášky budou k dispozici na webových stránkách Pevnosti poznání od září 2017 nebo na emailové adrese propoznani@gmail.com.