Seriál o Nadačním fondu UP. Manažer Martin Šmajser podporuje budoucnost

Martin Šmajser.
Foto: Milada Hronová
Sobota 13. leden 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce v tomto roce oslovit nové dárce. Kampaň nazvaná „Darujte příležitost!“ odstartuje v polovině února. Podpořit se ji rozhodlo i několik úspěšných absolventů Univerzity Palackého. V našem sobotním seriálu se dozvíte, co některé z nich k podpoře Nadačního fondu UP vedlo i proč se stále zajímají o dění na UP.

Dnes odpovídá na otázky Žurnálu Online Martin Šmajser, absolvent přírodovědecké fakulty, vedoucí obchodního týmu v Regionálním korporátním centru České spořitelny v Olomouci.

Jaký význam mělo pro vaši současnou kariéru studium na Univerzitě Palackého?

Na univerzitě jsem studoval obor přibližné a numerické metody a doba studia byla jedním z nejpěknějších období mého života především díky tomu, že jsem poznal spoustu zajímavých a fajn lidí. Pro můj další profesní život mi studium pomohlo především ve dvou věcech. Jednak pro mne bylo docela náročné a díky tomu jsem zjistil, že když člověk chce, tak zvládne podstatně víc, než si myslí. A druhá oblast je určitý způsob uvažování a chování – matematika prostě učí pokoře a dá vám jasně najevo, jestli jste daný příklad vyřešili správně, nebo ne. A to se v životě hodí.

V čem je pro vás přínosné udržovat kontakt se svou alma mater?

Celý život pracuji na různých pozicích v bankovnictví a převážně pracuji v Olomouci. Přestože ta práce je pestrá a pro mne stále zajímavá, je možnost nějakého podstatného osobního rozvoje v regionu omezená. Proto mne velmi baví udržovat kontakt s lidmi na Univerzitě Palackého a v jejím Nadačním fondu, protože oni neustále chtějí vytvářet a objevovat něco nového. Proto chci také podporovat mladé lidi, kteří za několik let budou tahouny naší společnosti a budou rozhodovat o jejím stavu. Vlastně si tak, s mírnou nadsázkou řečeno, spořím na důchod pro sebe i pro ostatní. No a v neposlední řadě - Univerzitou Palackého prošlo několik členů naší rodiny a být s ní v kontaktu je tedy pro mne i pocitová a tradiční záležitost.

Co říkáte aktivitám Nadačního fondu UP a proč jste se ho rozhodl podpořit?

Myšlenka Nadačního fondu UP se mi líbila hned od počátku. Byla totiž rozvojová – tvořila něco nového, byla regionální – studenti a akademici pomáhají svému regionu a navíc byla a je i společensky prospěšná.