Startuje předprodej vstupenek na 25. Divadelní Floru

O slavnostní zahájení Divadelní Flory se postará Schauspiel Köln. Z Kolína nad Rýnem dorazí do Olomouce inscenace Stefko Hanushevsky představuje Diktátora režiséra Rafaela Sancheze.
Foto: Krafft Angerer
Pondělí 11. duben 2022, 17:00 – Text: (red)

Sedm desítek akcí na třinácti scénách, to je nabídka festivalu Divadelní Flora. Jedna z největších tuzemských divadelních přehlídek se bude v Olomouci konat od 9. do 21. května. Vedle činoherních titulů české, slovenské a německé provenience pořadatelé zvou na nejnovější inscenace středoevropské taneční scény, performance a také řadu doprovodných akcí. Na programu se podílí i UP.

Olomoučané i návštěvníci univerzitního města se mohou těšit na třináctidenní mezinárodní program, jehož mottem je „NEW WORLD 2.022“. Součástí je i edukativní program FloraLab určený vysokoškolským studentům s divadlem spřízněných uměleckých a uměnovědných oborů, pořádaný spolu s katedrou divadelních a filmových studií FF UP a dalšími pěti českými a slovenskými univerzitami. Festival láká také na „komunitní“ atmosféru každodenně propojující umělce s diváky i návštěvníky pozdně večerních hudebních produkcí v legendárním festivalovém šapitó, které opět po třech letech vyroste na parkánu univerzitního Konviktu.

„Po několikerém odkládání festivalu jsme se v omezené míře potkávali během devíti loňských podzimních týdnů s vírou, že na jaře už Flora znovu proběhne v módu, na který jsme si v poslední dekádě se samozřejmostí zvykli – jako mnohadenní fiesta plná inspirativních interakcí mezi divadelníky a diváky. Ve chvíli, kdy jsme se na plánovaná střetnutí na představeních či besedách a na spontánní setkávání v olomouckých ulicích, kavárnách, šapitó a nočním Vertigu začínali víc a víc těšit, zasáhla do našich životů válka. Strach z neznámého a neviditelného vystřídala úzkost z hmatatelné, brutální devastace světa, který jsme dosud znali,“ komentuje atmosféru finálních festivalových příprav ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil a dodává: „V rámci naší dlouholeté profilace jsme ovšem na festival vždy zvali tvůrce, kteří se k fenoménům doby i jejím temným stránkám s empatií vyjadřovali. Myslíme si, že tuto tendenci je nyní třeba akcentovat víc než v minulosti. Sociální funkce divadla roste úměrně výzvám, s nimiž nás současný, dramaticky se měnící svět, konfrontuje. Věříme proto, že čas věnovaný návštěvě akce, programově zviditelňující přímočaré i metaforické reflexe našich současných reálií, nebude pro diváky Flory časem ztraceným.“

Předprodej vstupenek na produkce (online a na pokladně Moravského divadla Olomouc) je od 11. dubna (v 9 hodin). Podrobnější informace na www.divadelniflora.cz.