Studenští zástupci v AS UP k válce na Ukrajině

Grafika: FB SK AS UP
Pátek 25. únor 2022, 7:55

Jako zástupci studentů v Akademickém senátu UP jednoznačně odsuzujeme agresi proti Ukrajině. Evropská společnost se hlásí k hodnotám, které jsou v přímém rozporu s kroky Ruské federace a jako takové nejsou nikým a ničím obhajitelné.

Stejně jako ve vás, i v nás rezonují emoce a pocity, které pravděpodobně nikdo z nás v životě nezažil. Vyzýváme všechny, kteří máte ukrajinské přátele, abyste jim nabídli jakoukoliv pomoc. Univerzita Palackého zřizuje telefonní linku pro ukrajinské studenty a zaměstnance na UP. Další kroky pomoci budou následovat.

Současně vyzýváme k tomu, aby případné emoce nebyly vybíjeny na rusky hovořících lidech. Paradoxně právě ti byli dost možná donuceni opustit nedobrovolně svou rodnou zem nebo s invazí nesouhlasí stejně, jako my. V následujících dnech a týdnech bude solidarita tou jedinou vlastností, která bude pomáhat vylepšovat veřejný prostor nejen na UP.

Jako poslední si dovolím napsat svou oblíbenou větu, která mi vždy pomohla při těžkých chvílích mého života.

„I ta nejtemnější noc nakonec stejně skončí svítáním.“

jménem SK AS UP

Marek Stratilík

2. místopředseda Akademického senátu UP

Studenti a zaměstnanci UP, kteří se ocitnou v nouzi, se mohou obracet na Dobrovolnické centrum UP, a to prostřednictvím e-mailu dobrovolnictvi@upol.cz nebo telefonu +420 736 676 006. Pozor, telefonní linka slouží pouze pro ukrajinské studenty a zaměstnance UP.

Více informací k aktuální situaci najdete na upol.cz/ukrajina.