Studenti na den v rolích aktérů a facilitátorů mírových jednání

Simulace mírových jednání v Gruzii.
Foto: KRES
Pondělí 27. březen 2017, 14:20

Co vše obnáší mírová jednání oficiálních vládních aktérů a také zástupců občanské společnosti? Jak může takový proces napomoci řešení konfliktu mezi Gruzií a Abcházií? V druhé polovině března dostali čeští studenti možnost dozvědet se víc a vyzkoušet si komplexnost mírových jednání na vlastní kůži – díky simulaci organizované Katedrou rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci.

Dne 23. března zorganizovala katedra rozvojových a environmentálních studií (KRES) na půdě Univerzity Palackého Simulaci mírových jednání v Gruzii. Akce proběhla ve spolupráci s katedrou politologie a evropských studií a slovenskou organizací PDCS (Partners for Democratic Change Slovakia). Podobnou aktivitu mohli studenti mezinárodních rozvojových studií (MRS oboru v češtině a IDS oboru v angličtině) zažít již v uplynulém akademickém roce. Tehdy šlo o osmihodinovou simulaci mírových jednání v Libérii, také ve spolupráci s PDCS.

Organizátorka celodenní aktivity, pedagožka Lenka Dušková z KRES, sumarizuje: „Letos se kromě studentů MRS a IDS zapojili také budoucí politologové, právníci, antropologové (všichni studenti z UP), ale zúčastnil se také politický geograf z Ostravské univerzity. Dokonce se přihlásili dva studenti z Gymnázia Hejčín v Olomouci, aby si jestě před nástupem na vysokou školu vyzkoušeli, jak může výuka probíhat na vysoké škole. To mě velice potěšilo i povzbudilo.“

V rámci simulace se jednalo ve formátu tzv. „problem solving“ workshopů, které umožnují společná jednání oficiálních vládních aktérů a také „track 2“ aktérů z řad zástupců občanské společnosti, nevládních organizací, think-tanků. Studenti dostali nejdřív od facilitátorů simulace teoretický pohled na konflikt mezi Gruzií a Abcházií, pak absolvovali pod vedením trenérů (Kataríny Bajzíkové a Dušana Ondruška z PDCS) trénink na vyjednávání. Až poté si mohli sami v konkrétnych rolích jako zástupci vládní a nevládní skupiny vyzkoušet komplexnost mírových jednání. Také si zkusili nelehkou roli facilitátorů v takových jednáních a roli novinářů.

Simulace se uskutečnila v rámci PDCS projektu „Riešenie konfliktov v rozvojovom kontexte II“ a českým studentům se aktivita velice líbila – nejen příprava a průběh simulace, ale také důležitá zpětná vazba na jejich uchopení rolí. Bez pomoci a zázemí katedry politologie a evropských studií by to také nešlo, byla to skvělá spolupráce. Všichni se shodli na tom, že by chtěli absolvovat takových akcí víc. Podobné simulace a propojení teorie s praxí je možné absolvovat přímo na KRES – v rámci předmětu „Negotiation, facilitation, mediation“. Stačí navštívit stránku katedry: development.upol.cz.

Boba Markovič Baluchová, Lenka Dušková
KRES