Studenti navrhli devět způsobů jak hýčkat Přírodu

Nejúspěšnější účastníci letošního klání.
Foto: Martina Šaradínová
sobota 16. prosinec 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Záměr vytvořit sluneční hodiny do parčíku za fakultou, akce Ukliďme Olomouc a programy pro školáky i veřejnost s cílem popularizovat biologii zaujaly nejvíce v letošním ročníku soutěže Hýčkejte svou Přírodu. Studenti do ní předložili celkem devět svých nápadů na popularizaci vědy, propagaci přírodovědecké fakulty, oživení kulturního a společenského dění nebo zkrášlení fakulty. Za odměnu dostali stipendia od 3500 do 9500 korun.

„Sleduji tuto soutěž dlouhodobě a musím říct, že rok od roku se zvyšuje kvalita projektů i forma jejich prezentace. Je vidět, že ti dobří studenti jsou lepší a lepší,“ uvedl proděkan Josef Molnár.

První místo v soutěži obsadila studentka pátého ročníku oboru Matematika-fyzika Marie Žvaková, která se rozhodla zkrášlit parčík za fakultou slunečními hodinami. „S tímto prastarým způsobem měření času souvisí celá řada oborů, které se na naší fakultě vyučují. Proto mi přišlo jako dobrý nápad hodiny vytvořit. Ze začátku jsem si myslela, že nejtěžší bude vypracovat návrh číselníku. To se ale nakonec ukázalo jako nejsnazší. Největším problémem nakonec byla samotná realizace,“ uvedla studentka.  

Kateřina Dostálová z katedry rozvojových a environmentálních studií uspěla s projektem Ukliďme Olomouc, který letos v dubnu pořádal spolek Udržitelný Palacký. „Zhruba 40 dobrovolníků uklízelo odpadky nejen v okolí fakulty, ale i podél řeky Moravy a Mlýnského potoka. Nasbírali celkem 810 kilogramů,“ uvedla Dostálová, jež obsadila druhou pozici.  Hned za ní se umístil Lukáš Weber z katedry ekologie a životního prostředí a jeho projekt na propagaci biologie Víte, že.  Dětem i dospělým ukazuje některé živočichy a názornou a zábavnou formou je seznamuje s různými oblastmi biologie.  

Své aktivity představili i zástupci nedávno vzniklého Chemického spolku UP, Univerzitního klubu go či Klubu deskových her. Účastníci prezentovali také letošní první ročník Pí běhu pro zdravý rozum či cestu do Afriky a Asie na kole a její následnou prezentaci na akademické půdě i pro veřejnost.

Hodnotící komise posuzovala nápaditost a originalitu projektu, jeho význam pro fakultu, kvalitu závěrečné zprávy i úroveň veřejné obhajoby. Celkem mezi účastníky rozdělila 54.000 korun.