Studentka právnické fakulty uspěla v soutěži o Cenu Karla Schwarzenberga

Laureátky si ocenění převzaly v Poslanecké sněmovně ČR (Katka Vavřinová druhá zleva). Foto: Marek Ženíšek
Pondělí 3. duben 2023, 11:00 – Text: Eva Hrudníková

Katka Vavřinová, absolventka bakalářského studijního programu Právo ve veřejné správě, uspěla v soutěži kvalifikačních prací o Cenu Karla Schwarzenberga. Za bakalářskou práci Aplikace konceptu agent-principál na Úřad evropského veřejného žalobce získala 2. místo. Soutěž vyhlašuje občanské sdružení TOPAZ.

Cena Karla Schwarzenberga je určena autorům obhájených kvalifikačních (bakalářských, magisterských, rigorózních) prací, které odrážejí současná politická, ekonomická a společenská témata. Letošní ročník soutěže byl v pořadí již třetí. Přihlásilo se do něj a podmínky splnilo celkem 12 odborných prací. Ty posuzovala osmičlenná akademická rada TOPAZ.

Katka Vavřinová zaujala hodnoticí komisi bakalářskou prací nazvanou Aplikace konceptu agent-principál na Úřad evropského veřejného žalobce, kterou vypracovala pod vedením Ondřeje Filipce z katedry politologie a společenských věd PF UP a který jí účast v soutěži doporučil. „Měla jsem chuť vyzkoušet něco nového. Navíc to byla dobrá příležitost, jak získat zpětnou vazbu od odborníků mimo fakultu. Bylo přínosné vidět, jak nahlížejí na moji práci v širším kontextu,“ řekla Katka Vavřinová, absolventka bakalářského studijního programu Právo ve veřejné správě, která na právnické fakultě pokračuje ve studiu navazujícího magisterského programu Evropské právo a politiky EU.

V oceněné bakalářské práci se věnovala aplikaci konceptu agent-principál na Úřad evropského veřejného žalobce. „Jedná se o studii, která využívá konceptu agent-principál jako nástroje teorie na sledovaný fenomén, přinášející nový úhel pohledu nejen na institucionální rámec vztahů Úřadu, ale na koncepci Úřadu jako celku. Mým hlavním cílem pak bylo zkoumat aplikovatelnost konceptu agent-principál na tento úřad,“ vysvětlila Katka Vavřinová. Úspěch v soutěži ji motivuje i nadále se věnovat této problematice. „Budu ráda, když můj úspěch inspiruje ostatní studenty, aby své práce do podobných soutěží přihlašovali,“ dodala dvaadvacetiletá studentka.

Vedoucí její bakalářské práce si spolupráci s ní pochvaluje. „Od první chvíle jsem věděl, že mám před sebou mimořádnou studentku s velkým potenciálem. Udělalo na mě silný dojem, když si Katka před první konzultací k bakalářské práci nastudovala všechny mé publikace. V řadě ohledů tedy uvažujeme podobně a snad brzy tuto synergii přetavíme v monografii věnovanou agenturám EU. Z úspěchu mám opravdu velkou radost,“ uvedl Ondřej Filipec.

Vítězkou 3. ročníku soutěže o Cenu Karla Schwarzenberga se stala Kateřina Ochodková z brněnské právnické fakulty, která vypracovala diplomovou práci nazvanou Uzavírací klauzule jako problém ústavního práva. Přihlášené práce hodnotila akademická rada TOPAZ ve složení: Zdeněk Tůma, Michael Romancov, Jakub Lepš, Ladislav Cabada, Ondřej Schneider, Hynek Jeřábek, Miroslav Zámečník a Lucie Tungul, předsedkyně rady.

Sdružení TOPAZ je think-tankem politické strany TOP 09. Náplní činnosti spolku, který byl založen v roce 2012, je debata o celospolečenských tématech s nezávislými odborníky, spolupráce s expertními komisemi TOP 09, fundraising, vytváření názorových alternativ k výstupům veřejné správy a tvorba analytických a koncepčních materiálů pojednávajících o jednotlivých problematikách a navrhujících způsoby řešení.

Cena Karla Schwarzenberga | 3. ročník

1. místo – Kateřina Ochodková (PF MUNI)
diplomová práce – Uzavírací klauzule jako problém ústavního práva

2. místo – Katka Vavřinová (PF UP)