Teaching and Learning in a Multilingual Society (30 November)

Ilustrative photo: pexels.com
Čtvrtek 24. listopad 2022, 8:45 – Text: IEI

Institute for Excellence in Internationalisaion (IEI) warmly invites you to a lecture on Teaching and Learning in a Multilingual Society: Migration and Multilingualism in Austria and its Consequences for Internationalisation in Higher Education by:
Richard Pirolt, BEd MEd,
Mag. Dr. Lena Cataldo-Schwarzl, BA,
• Marion Linda Paternostro, BEd MA.

This guest lecture is a part of the bilateral project Internationalisation of the Campus and the Classroom between IEI and Kirchliche Pädagogische Hochschule Wien/Krems (The University College of Teacher Education Vienna/Krems, KPH), supported by AKTION.

Please, register by November 29.