Televize uvede dokument o Univerzitě Palackého

Česká televize natáčela v Olomouci film o univerzitě.
Foto: Vojtěch Duda
čtvrtek 26. leden 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Česká televize natočila dokumentární film o Univerzitě Palackého. Snímek vznikl při příležitosti 70. výročí jejího obnovení a v premiéře ho televize uvede v sobotu 4. února na ČT2 v 18:15.

Téměř půlhodinový dokument se podle prorektora Petra Bilíka stal symbolickým završením oslav 70. výročí obnovení Univerzity Palackého.

„Tento film je v produkci ČT svého druhu raritou. Vznikl na základě našich velmi dobrých kontaktů s Českou televizí a byl vyvíjen ve spolupráci s kreativní producentkou Martinou Šantavou a režisérem Jakubem Skalickým. Osnova scénáře, kterou jsme společně vytvořili, vnímá univerzitu jako místo, kde se setkává historie s moderními trendy, coby prostor prolínající se s krásami Olomouce, jako vědeckou instituci i specifickou komunitu. Průvodcem mezi jednotlivými kapitolami je rektor Jaroslav Miller. V dokumentu mimo jiné vystupují profesor Josef Jařab, docentka Jana Zapletalová, profesoři Karel Indrák a Ivo Frébort, absolventi Helena Suková, Jakub Železný a řada dalších,“ řekl Petr Bilík.

Jak dodal, režisér Jakub Skalický díky použité technologii zvýraznil výtvarné pojetí dokumentu. „Zároveň se ale snažil o neformální pohled, jenž registruje především takové informace, které jsou obecně sdělné a atraktivní. Jeho zaujetí Olomoucí a univerzitou, jež předtím znal jen okrajově, vedlo dokonce k zájmu o kombinované studium filmové vědy na filozofické fakultě,“ uvedl prorektor Bilík.

Dokumentární portrét školy nazvali jeho autoři jednoduše: „Univerzita Palackého“. V anotaci k filmu pak oceňují význam univerzity pro město, ve kterém působí. „Město je pevně prorostlé se zdejší univerzitou. Setkávají se zde studenti nejrůznější oborů, národností, životních stylů. Potkáte tu nerdy i hippies, mediky, biology, teology, právníky. Univerzita je všude. Široká škála prostředí je stejně pestrobarevná jako lidé, díky nimž je Univerzita Palackého jednou z nejprogresivnějších vysokých škol u nás,“ stojí v upoutávce.

Po premiéře filmu 4. února na ČT2 najdou diváci dokument na i-vysílání na webu České televize.