Teologická fakulta otevírá pro studenty online kurz perštiny

Ilustrační foto: CMTF UP
Pátek 18. září 2020, 12:00 – Text: Martin Višňa

Nabídku předmětů kategorie C, ze kterých si mohou vybírat studenti napříč univerzitou, obohatila cyrilometodějská teologická fakulta online kurzem perského jazyka. Zaujmout může všechny ty, které zajímají témata související s Blízkým východem.

Kurz pro začátečníky povede rodilý mluvčí s mnohaletou praxí ve výuce perštiny pro cizince Ehsan Ghassem Ghabool z Ferdousího univerzity v íránském Mašhadu, se kterou CMTF dlouhodobě spolupracuje. Výuka bude probíhat online formou dvakrát týdně v celkovém rozsahu pěti vyučovacích hodin, vedena bude v angličtině.

„První semestr směřuje ke znalosti jazyka na úrovni A2, druhý semestr je pak zakončen stupněm B2. Kurz je určen studentům všech studijních programů, kteří se ve své praxi chtějí věnovat tématům spojeným s Blízkým východem, například studentům práva, historie, filozofie, lingvistiky nebo medicíny,“ uvedl vedoucí garantující katedry komunikačních studií Jaroslav Franc.

„Papuče, šála nebo tulipán jsou slova, která všichni známe a používáme. Ne každý ale ví, že do češtiny přišla z perštiny. Nejen na tuto slovní zásobu je možné navázat v online kurzech perského jazyka,“ dodal.

Céčkový předmět Elementary Persian Language studenti ve STAGu najdou pod zkratkou KMS/PFPER.

V rámci spolupráce CMTF s Ferdousího univerzitou v druhém největším íránském městě probíhají mimo jiné vzájemné přednášky akademiků či účasti na konferencích. Aktuálně se připravují výměnné pobyty studentů a také projekt zaměřený na analýzu rukopisů v jednom z mašhadských archivů