Teologická fakulta připravila čtvrtý Vědecký stand-up

Grafika: CMTF UP
Středa 1. listopad 2023, 14:30 – Text: Martin Višňa

O díle mučedníka třetí říše Maxe Josefa Metzgera i o zkušenostech pacientů s lymeskou borreliózou se bude hovořit na Vědeckém stand-upu, který již počtvrté pořádá Cyrilometodějská teologická fakulta UP jako příležitost seznámit se s tématy, kterým se vědci na fakultě věnují. Zájemci si mohou prezentace čtyř odborníků poslechnout ve středu 8. listopadu od 14 hodin v aule CMTF.

Svoji práci představí Lubomír Žák z katedry systematické teologie, který studuje publikované i nepublikované texty německého katolického kněze, teologa a pacifisty Maxe Josefa Metzgera, popraveného nacistickým režimem. Eduard Fiedler z katedry filozofie a patrologie promluví z pohledu trinitární ontologie o tom, jestli jsou vztahy výrazem podstatných skutečností, nebo je realita výsledkem funkčních vztahů.

Dalším vystupujícím bude Jakub Doležel z katedry křesťanské sociální práce, který se zaměří na spirituální citlivost v praxi českých sociálních pracovníků. Do oblasti zdravotnictví pak akci tematicky posune Veronika Navrátilová z Institutu sociálního zdraví, která přiblíží zkušenosti lidí, kteří prodělali lymeskou borreliózu.

Na prezentaci svého tématu bude mít každý řečník vyhrazený čas přesně 15 minut. Po vystoupení všech bude prostor pro otázky z publika a diskuzi. „Patnáctiminutovka je výzvou pro samotné vědce a příjemným časovým úsekem pro posluchače. Vidím v této akci příležitost k tomu, abychom se z úspěchů našich kolegů mohli radovat a také poučit,“ řekla ke stand-upu proděkanka CMTF pro organizaci, rozvoj a vnější vztahy Marta Lucie Cincialová s tím, že jsou do auly zváni všichni zájemci nejen z řad studentů a zaměstnanců pořádající fakulty.

CMTF pořádá Vědecký stand-up již počtvrté. Během předchozích setkání se mluvilo mimo jiné o problematice překladů a schvalování českých liturgických knih po II. vatikánském koncilu, o historických liturgických textiliích a jejich ochraně, o kyberšikaně nebo o náboženských konspiračních teoriích týkajících se covidu-19.