Teologická fakulta zve na výstavu fotografií Jaromíra Palase

Vernisáž výstavy se uskutečnila 15. února za účasti děkana Petera Tavela (vlevo).
Fotogalerie: Velena Mazochová
úterý 28. února 2017, 13:30 - Text: Velena Mazochová

Ojedinělý soubor 25 černobílých fotografií s názvem „Dobrý člověk ještě žije?“ oživuje od poloviny února prostory v přízemí budovy cyrilometodějské teologické fakulty.  Nabízí různé formáty portrétů a dokumentárních momentek, jejichž obrazovou výpověď umocňují krátké doprovodné texty. Výstava potrvá do 14. dubna.

Výstava seznamuje s tvorbou tišnovského rodáka Jaromíra Palase, který kombinací obrazu a slova nabízí nevšední vhled do osudů (ne)obyčejných lidí s jejich radostmi, těžkostmi, postoji i sny. „Jaromír Palas pracoval větší část života v přerovských strojírnách a fotografickému cyklu se věnoval od poloviny sedmdesátých let. Vyhledával lidi, kteří řešili soukromé vnitřní problémy, nějakým způsobem bojovali s komunistickým režimem anebo se alespoň snažili ze střetů s ním vyjít čestně a vzdorovat,“ objasnil kurátor výstavy Svatopluk Klesnil, který si Palasův cyklus vybral jako téma bakalářské práce při studiu na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

Z původního souboru stovky fotografií pořadatelé vybrali pro olomouckou výstavu 25 snímků, které představují průřez Palasovou tvorbou v posledních třech dekádách minulého století. „K některým z portrétovaných lidí se po dvaceti až třiceti letech znovu vrátil a snažil se zachytit jejich další osud,“ doplnil Svatopluk Klesnil.

Jak připomněla proděkanka Lucie Cincialová, prostor chodby v přízemí hlavní budovy už fakulta využila v minulém období a jako galerie by měl sloužit i v budoucnu. „Naším záměrem je vytvořit příjemný výstavní prostor, který by přízemí fakulty oživil. Je to zároveň chodba vedoucí k fakultní knihovně, a vystavené fotografie či obrazy si tak mohou prohlédnout i její návštěvníci,“ uvedla proděkanka.

Cyklus „Dobrý člověk ještě žije?“, který už má za sebou více než dvacet samostatných výstav na různých místech České republiky, bude v prostorách teologické fakulty k vidění do 14. dubna.