Tři králové navštívili univerzitu

Foto: Vojtěch Duda, Martin Višňa
Pátek 6. leden 2023, 12:00 – Text: Martin Višňa

Tři mudrcové, kteří Olomoucí zvěstovali radostnou zprávu o narození Ježíše Krista, zavítali na Univerzitu Palackého. Průvod, v jehož čele na koních jeli králové ztělesnění primátorem Miroslavem Žbánkem, hejtmanem Josefem Suchánkem a biskupem Josefem Nuzíkem, přivítal na nádvoří rektorátu rektor Martin Procházka a několik desítek zaměstnanců univerzity.

„Výhledy na tento rok poznamenává jakási nejistota, že možná nebudeme mít všechno, na co jsme byli zvyklí. Jako zástupce církve, která nese to duchovní poselství, bych vám ale chtěl vzkázat: nebojte se toho. Ti tři mudrcové také byli bohatí, vydali se na cestu, kterou by si chudý nemohl dovolit, a nesli dary. Přesto hledali narozeného židovského krále v Betlémě, protože cítili, že jejich srdce není naplněné. Do nového roku bych vám chtěl popřát, abychom objevili i letos to bohatství lidských vztahů a poselství, na které poukazuje i naše alma mater,“ popřál biskup Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze a také velký kancléř Cyrilometodějské teologické fakulty UP. Primátor a hejtman přidali přání klidu, míru a pohody a setkání na nádvoří doprovodilo několik koled.

Než pak ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt na vrata rektorátu napsal písmena K+M+B+, poděkoval mu rektor Martin Procházka za všechno, co pro společnost charita dělá, a za organizaci tříkrálového průvodu. Za spolupráci poděkoval také představitelům města, kraje a arcibiskupství a všem popřál, aby byl rok 2023 klidný a pokud možno úspěšný, nejen v pracovní rovině.

Průvod tří králů městem s návštěvami významných institucí zahájil v Olomouci letošní ročník Tříkrálové sbírky, jejíž výtěžek již od roku 2000 pomáhá lidem v nouzi. Přispět do ní můžete nejen koledníkům, kteří nyní vyrážejí do ulic, ale také do kasiček na vybraných místech nebo online zde.