Účastníci letní školy přemýšlejí i o budoucnosti rozvojové spolupráce

Novinkou programu byla panelová diskuze.
Foto: Martina Šaradínová
úterý 5. září 2017, 15:00 - Text: Martina Šaradínová

Především studenti nejrůznějších oborů, ale i lidé z praxe přijeli na letošní jubilejní 20. ročník Letní školy rozvojové spolupráce na přírodovědecké fakultě. Organizátoři pro ně připravili přednášky, besedy, workshopy a dokonce i simulační hru o migraci. Zhruba šest desítek účastníků převezme osvědčení o absolvování školy v pátek.

„Letos je jakýmsi neformálním podtitulem letní školy Budoucnost zahraniční rozvojové spolupráce. Na toto téma jsme měli také panelovou diskuzi za účasti zástupců ministerstva zahraničních věcí, České rozvojové agentury, akademické obce i FoRS – Českého fóra pro zahraniční spolupráci. Panelovou diskuzi jsme uspořádali vůbec poprvé,“ uvedla organizátorka letní školy Lenka Voleníková z katedry rozvojových a environmentálních studií.

Po pondělních přednáškách o rozvojových teoriích 20. století nebo o historii a současnosti české zahraniční rozvojové spolupráce přišly v úterý na řadu workshopy. Účastníci se v nich zabývali tím, jak nejlépe prezentovat rozvojové země veřejnosti, nebo se seznamovali s konceptem rozvoje společnosti prostřednictvím fotbalu.

 

Při středeční simulační hře o migraci Balkánská cesta se účastníci budou vžívat do rolí uprchlíků, policistů, novinářů či humanitárních pracovníků. „Po úvodním teoretickém výkladu o fungování neziskových organizací v době humanitárních krizí a rozhovoru s účastnicí takových situací bude následovat zhruba hodinová simulace dění v utečeneckém táboře,“ prozradila Voleníková. Podle organizátorů z People for Democratic Change Slovakia je cílem hry jednak zmapovat možnosti a zdroje konkrétních organizací, rozdělit kompetence a koordinovat práci při poskytování efektivní pomoci. Simulace ale současně vystavuje studenty etickým dilematům a emocím, které se při této práci objevují.

Součástí programu je také rozvojový večer v Pevnosti poznání, během nějž bude Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity v Praze hovořit o Jemenu. Ve čtvrtek přijde řada mimo jiné na přednášky o perspektivách africké demokracie, uprchlících v Zambii a uskuteční se i tradiční market neziskových organizací. Podrobnosti najdete zde

Podle pořadatelů letní školy nabývá rozvojová spolupráce v souvislosti s děním ve světě na významu. „Zejména mezi mladými lidmi se zvyšuje globální zodpovědnost. Hodně cestují, mají možnost studovat v zahraničí, a proto poznávají dění ve světě. Nejsou lhostejní k tomu, co se děje a snaží se dozvědět, jak se některé věci dají změnit. Zřejmě i proto je spektrum našich účastníků tak široké, od studentů architektury, fyziky až po budoucí politology či diplomaty. Právě to je naše cílová skupina. Tedy lidé, které rozvojová spolupráce zajímá a chtějí si v této oblasti rozšířit obzory,“ doplnila Voleníková.