UniON: Akademici a studenti nabízejí veřejnosti desítky zajímavých přednášek

Foto: archiv UniON
Pondělí 21. srpen 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Dostupnost zdravotní péče, kritické čtení médií, ale také zajímavosti ze života masajských vesničanů v Tanzanii a řadu dalších témat nabídli k debatě veřejnosti studenti a pedagogové UP, kteří se v letním semestru zapojili do projektu Občanské univerzity (UniON).

Města, městečka i vesnice, knihovny, školy, kulturní domy, tam všude si mohli lidé zajít poslechnout odborníky z univerzity a seznámit se se zajímavými tématy. Přesně to je totiž smyslem projektu UniON. „Občanská univerzita je univerzitní platformou založenou na partnerském přístupu a vzájemném dialogu s veřejností. V rámci dobrovolnické činnosti svých studentů a pedagogů nabízí Univerzita Palackého znalosti a dovednosti všude tam, kde o ně bude zájem, a to bez nároku na honorář,“ připomenula smysl této aktivity Zuzana Kullová, koordinátorka UniONu z oddělení univerzitních akcí UP.

Princip sdílení informací mezi univerzitou a veřejností je jednoduchý. Na webových stránkách Občanské univerzity je vždy aktuální seznam témat přednášek, z nich si mohou zájemci vybrat. „V tuto chvíli nabízíme několik desítek témat, kterých se ujali dobrovolníci z řad pedagogů a studentů Univerzity Palackého. Jednotlivá témata jsou rozdělena do pěti oblastí – společnost, historie a kultura, zdraví, věda, média a vzdělávání,“ dodala Zuzana Kullová. Nabídka je pestrá a jde napříč různými obory i oblastmi. Najdeme tu třeba přednášky o kořenech terorismu, dnešní generaci a Instagramu, pracovním právu, finanční gramotnosti, zdravém životním stylu, pobytech významných osobností v Olomouci či národních parcích v Tanzanii. Spolu s nabídkou je na webových stránkách kontakt na koordinátorku i nezávazný poptávkový formulář.

„Zájem o naše přednášky je z různých institucí a škol i míst. V letním semestru se mohli zájemci seznámit s našimi lektory kromě Olomouce například v Prostějově, Šternberku, Mohelnici nebo Stráži pod Ralskem. Vystupovali jsme mj. v knihovnách, v klubech seniorů i na středních školách,“ vypočetla Zuzana Kullová. Jak dodala, velmi ji těší i pozitivní zpětná vazba na aktivity UniONu.

„V naší škole proběhl program Dobrovolnictví v sociálních službách. Přínos pro naše žáky byl velký, hodnotili kladně především interaktivnost, srozumitelnost, příklady konkrétní praxe,“ ocenila práci lektorů například pedagožka Jana Hvižďová z Odborného učiliště a Praktické školy Mohelnice. „Rád bych touto cestou poděkoval JUDr. Tomoszkovi za velmi zajímavou a poutavou přednášku a diskuzi v rámci akce, kterou jsme společně zorganizovali v našem komunitním centru. Zpětné hodnocení od účastníků už na místě samotném bylo velmi příznivé a i následně někteří z účastníků mi sdělovali své, velmi pozitivní dojmy,“ vyzdvihl Stanislav Vaďura, manažer komunitního centra Skrbeň, kde se konala přednáška o dostupnosti zdravotní péče.

„Budeme velmi rádi, pokud se k UniONu přidají i další studenti a odborníci z naší univerzity. Stačí se s námi spojit a navrhnout téma, které by chtěli veřejnosti prezentovat,“ dodala Zuzana Kullová.