Univerzita bude hostit prestižní globální summit

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 19. duben 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Na Univerzitě Palackého vrcholí přípravy na mezinárodní summit zaměřený na možnosti rozvoje excelentní vědy a výzkumu ve střední a východní Evropě. Summit, který se uskuteční od 24. do 26. dubna, pořádá společnost Times Higher Education (THE)  ve spolupráci s olomouckou univerzitou.  THE je jednou z nejvýznamnějších společností provádějících hodnocení univerzit z celého světa a poskytujících zpravodajství z oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Hosty setkání, které se zcela poprvé koná ve střední Evropě, budou uznávaní vědci, akademici, politici i byznysmeni.

Tématem summitu je Excelence ve výzkumu: Nová Evropa – Budování centra pro světový výzkum. Představitelé institucí ze střední a východní Evropy se budou zabývat tím, jak mohou výzkumné ústavy nejlépe přispět ke zvýšení ekonomického růstu v regionu. Společnost Times Higher Education při příležitosti summitu také zpracuje a vydá unikátní žebříček univerzit nacházejících se v regionu tzv. Nové Evropy, která představuje 13 států EU, jež se staly členy po roce 2004.

V programu summitu jsou mimo jiné vystoupení místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky, který bude mluvit o Národní strategii na podporu excelence ve výzkumu, přednáška teologa Tomáše Halíka či debaty na téma Nová Evropa v roce 2028 – nové centrum excelence a Navazování partnerství mezi Novou Evropou a zbytkem světa. Diskuzí se zúčastní rektoři několika tuzemských a zahraničních vysokých škol či bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a další hosté summitu.

Pro veřejnost je ve spolupráci s festivalem Academia film Olomouc, který se koná také příští týden, připravena beseda s významnými českými vědci o excelenci vědy ve starých a nových státech Evropské unie. Debatovat v Kapli Božího Těla budou ve čtvrtek 26. dubna v 18 hodin mimo jiné fyzikální chemik a generální ředitel RCPTM Radek Zbořil, nejcitovanější český vědec a chemik Pavel Hobza, historik a rektor UP Jaroslav Miller a držitel prestižního grantu Evropské výzkumné rady Michal Otyepka.

Společnost Times Higher Education pořádá každoročně sérii osmi mezinárodních summitů, které bývají zaměřeny jak regionálně, tak tematicky. V České republice a ve střední Evropě jde o historicky první akci tohoto druhu. Úplný program summitu si můžete prohlédnout ZDE.