Univerzita láká na letní kino, tancovačky, buskery i pikniky

K Zaparkuj patří i taneční večery.
Foto: Archiv Zaparkuj
Středa 21. červen 2017, 8:00 – Text: (red)

Univerzitní iniciativa Zaparkuj slibuje na letní sezónu nejen tradiční nálož kultury, ale také několik novinek. Třetí sezóna projektu, jehož snahou je oživovat veřejný prostor, nabídne nově Olomoučanům pravidelné koncerty, výtvarné dílny, sportovní turnaje nebo půjčovnu piknikových košů. A také oživí nová místa.

„V posledních dvou letech jsme naše aktivity směřovali primárně do olomouckých parků, ale zřejmě nadešel čas, abychom se porozhlédli i po jiných místech,“ říká koordinátor Zaparkuj Ondřej Martínek a dodává: „Například filmové projekce, které realizujeme ve spolupráci s Pastiche Filmz, budou letos probíhat v malebných prostorách parkánu Konviktu, a to každou druhou středu od července až do konce září.“ Nově navíc půjde o komponované večery, protože projekcím bude předcházet další kulturní či sportovní program. „V tuto chvíli prozradím, že se návštěvníci mohou těšit nejen na Zaparkuj půjčovnu deskových her, sportovního vybavení a dek, ale také na výtvarné dílny, koncerty buskerů nebo slam poetry,“ vypočítává z programu Martínek. O projekcích navíc organizátoři jednají i u kotviště Ololodi nebo na nádvoří tereziánské Zbrojnice, kde sídlí univerzitní knihovna.

Ringo v parku, deskovky na festivalech

Zkrátka nepřijdou ale ani olomoucké parky. Ve Smetanových sadech budou probíhat populární swingové tančírny a v Čechových sadech nově ringohrátky. Díky dvěma mobilním hřištím, kterými nově Zaparkuj disponuje, dojde také na badminton, soft tenis nebo volejbal. „Bohužel pro nás letos není reálné, abychom do parků směřovali další program. Vzhledem k nově nastaveným podmínkám Výstaviště Flora, které spravuje olomoucké parky, není v našich možnostech využívat sady pro větší akce,“ říká Martínek. O to více by se logo Zaparkuj a univerzity mělo objevovat jinde. „Za sebou máme vydařenou účast na majálesu, Garden Food Festivalu nebo na Dětském dni Nadace bezpečná Olomouc, před sebou festival Fingers Up nebo Letní filmovou školu. Kromě toho jednáme o programu s areálem Letního kina Olomouc nebo s některými městskými částmi,“ uzavírá Martínek.

Půjčovna (nejen) piknikových košů

Pro nadcházející sezónu se podařilo organizátorům dovybavit Půjčovnu Zaparkuj – mobilní stánek, jenž slouží jako bezplatná půjčovna stolních a deskových her, sportovního vybavení a dek. Minimálně jednou týdně bude během léta k dispozici veřejnosti. V řádu týdnů je v plánu i spuštění webových stránek s aktuálním programem a především vznik půjčovny piknikových košů. „Ve spolupráci s Coffee Library chceme nabídnout široké veřejnosti možnost bezplatné výpůjčky stylových piknikových košů. Ty si budou moci zájemci půjčit buď prázdné zdarma proti kauci, nebo již naplněné dobrotami z produkce populární kavárny za poplatek. Připraveny budou samozřejmě verze jak pro zamilované páry, tak pro rodinné pikniky,“ láká Martínek.

Iniciativa „Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor“ vznikla na podzim roku 2013 jako projekt Univerzity Palackého v Olomouci za podpory statutárního města Olomouc a Výstaviště Flora Olomouc s cílem vnést do olomouckých parků a dalších veřejných prostor více kulturních, společenských, sportovních a edukativních akcí nízkorozpočtového a nízkoprahového charakteru. Během tří let proběhla především v olomouckých parcích zhruba stovka akcí pod hlavičkou Zaparkuj.

Další informace a aktuální program najdete na www.facebook.com/zaparkuj.

 

 

Zpět