Univerzita obhájila pozice v prestižním Šanghajském žebříčku

Ilustrační foto: Ota Blahoušek
Středa 19. září 2018, 8:00 – Text: M. Šaradínová, M. Janáková, Z. Polanská

Univerzita Palackého (UP) obhájila své pozice v prestižním mezinárodním žebříčku vysokých škol ARWU Academic Ranking of World Universities. Stejně jako loni, kdy do takzvaného Šanghajského  rankingu pronikla poprvé, skončila i letos na 601. až 700. místě. Nejlépe si vedla ve fyzice a zemědělských vědách, kde se umístila na 201. až 300. pozici.

„Univerzita Palackého potvrdila své stabilní umístění mezi nejlepšími univerzitami střední Evropy a mezi dvěma až třemi procenty nejlepších škol v globálním kontextu. Jedná se ovšem pouze o postupný cíl. Již tento podzim bych rád zahájil diskuzi o dílčích reformách, které by měly dále zvýšit kvalitu výzkumu a výuky na naší univerzitě a které by měly ve střednědobém horizontu vést k posunu ve světových žebříčcích nahoru,“ uvedl rektor Jaroslav Miller.

Šanghajský žebříček, který eviduje již tisíc světových vysokých škol, patří spolu s QS World University Rankings a THE World University Rankings do takzvané Velké trojky v oblasti analytického hodnocení vysokých škol. Z tuzemských univerzit se v něm letos tradičně nejlépe umístila Univerzita Karlova na 201. až 300. pozici. Ve druhé polovině hodnocení spolu s UP figurují stejně jako loni Masarykova univerzita či České vysoké učení technické. Do poslední stovky se nově probojovaly také Česká zemědělská univerzita, Vysoká škola chemicko-technologická a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

UP si nejlépe vede v přírodních vědách

Kromě globálního hodnocení Šanghajský žebříček přináší také výsledky institucí v oblasti přírodních, technických či lékařských věd, věd o živé přírodě nebo společenských vědních oborů. Z české akademické sféry i zde nejlépe dopadla Univerzita Karlova, která se do nejlepších 500 vešla hned devětadvacetkrát z celkově 54 hodnocených předmětů. Olomoucká univerzita byla mezi nejlepších 500 zařazena pětkrát. Vůbec nejlépe dopadla v oboru fyziky a zemědělských věd, kdy stejně jako loni obsadila 201. až 300. pozici. V oblasti fyziky figuruje v žebříčku také Univerzita Karlova (76.-100.) a ČVUT (151.-200.).

V biologických vědách prokázala UP rovnocenné postavení s Masarykovou univerzitou a Univerzitou Karlovou, když obsadily totožné 301. až 400. místo. K doplnění kompletní české čtyřky z loňského roku chybělo umístění ČVUT. Do páté stovky naopak pronikl nováček z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Do pětistovky nejlepších se olomoucké vysoké učení dostalo také v oboru chemie a farmaceutických věd, kdy dosáhla na 401. až 500. místo. V případě farmacie se do žebříčku probojovala ze zmiňovaných tuzemských vysokých škol už jen Univerzita Karlova. V chemii tyto dvě univerzity doplnila navíc Vysoká škola chemicko-technologická. Podrobné tabulky jsou k dispozici ZDE.

Žebříček ARWU byl vůbec prvním mezinárodním žebříčkem vysokých škol na světě, poprvé byl zveřejněn v roce 2003. Prvotní analýzy se zpracovávaly na Šanghajské univerzitě, od roku 2009  je provádí společnost Shanghai Ranking Consultancy. Loni přinesl žebříček kromě TOP 500 univerzit také seznam dalších 300 univerzit, letos byl počet navýšen o dalších 200.

Věda a výzkum v popředí

Šanghajský žebříček se zaměřuje zejména na vědeckou a výzkumnou činnost univerzit. Sleduje šest ukazatelů, mezi něž patří mimo jiné intenzita výskytu vědeckých článků publikovaných v prestižních časopisech Nature nebo Science, počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers či počet nobelistů spjatých s danou institucí.

První pozici v ARWU již od počátku roku 2003 obsazuje Harvard University, stejně tomu bylo i v letošním roce. Americkou dominanci v TOP 15 oslabují pouze britské University of Cambridge na třetím a University of Oxford na sedmém místě.

Také v letošním roce byla zveřejněna analýza sportovních vysokých škol, v níž Univerzita Palackého obhájila pozici české jedničky. Zdejší fakulta tělesné kultury se v celosvětové konkurenci umístila na 151. až 200. pozici.