Univerzita obohatí program Dnů evropského dědictví

V Konviktu budou prohlídky kaple Božího Těla.
Foto: Gabriela Knýblová
čtvrtek 7. září 2017, 11:00 - Text: Ondřej Martínek

Nadcházející víkend se v rámci doprovodného programu Dnů evropského dědictví otevřou dveře hned několika fakult nebo univerzitní knihovny. Pro zájemce z řad veřejnosti budou připraveny komentované prohlídky kaple Božího Těla v Uměleckém centru UP nebo cyrilometodějské teologické fakulty, jejíž budova v Univerzitní ulici si 22. září připomene své 300. narozeniny. Bohatý program nabízí i lékařská fakulta a fakulta zdravotnických věd nebo parkán Konviktu.

Umělecké centrum UP připravilo ve spolupráci se studentským spolkem StuArt a univerzitní iniciativou Zaparkuj zábavný i poučný program pro celou rodinu. „Členové studentského spolku katedry dějin umění budou provádět komentované prohlídky kaple. Stropní fresky budou návštěvníci moci obdivovat i z jinak nepřístupného kůru,“ říká Lucie Klevarová, ředitelka centra. „Společně se studenty jsme pak připravili animační program pro děti v místnosti Carolina a na parkánu bude otevřena Zaparkuj půjčovna stolních a deskových her, dek či sportovního vybavení,“ dodává.

Na své si přijdou i milovníci filmu. V sobotu od 20 hodin pro ně bude připravena filmová projekce snímku Personal Shopper pod širým nebem.

U příležitosti 25. výročí otevření univerzitní knihovny v prostorách Tereziánské zbrojnice připravilo speciální program na víkend i její vedení. „Knihovna UP již tradičně zve všechny milovníky knih a klenutých barokních prostor do Tereziánské zbrojnice. Pro návštěvníky budeme mít otevřeno v sobotu i v neděli, kdy pro ně chystáme výstavu našich nejzajímavějších knih a provedeme je osmi výpůjčními sály této kulturní památky z 18. století,“ zve Helena Sedláčková, ředitelka knihovny.

Naopak moderní prostředí a vybavení budou moci ocenit návštěvníci, kteří zavítají do Teoretických ústavů lékařské fakulty a fakulty zdravotnických věd. Čekat na ně bude mimo jiné i videoprezentace fotografií na velkoformátovém plátně dokumentující historický vývoj lékařské fakulty a jejích budov nebo výstava fotografií.

Dny evropského dědictví jsou v Olomouci spojené s bohatým kulturním programem. Pravidelně však především nabízí možnost navštívit památky, instituce a objekty, které jsou mnohdy v průběhu roku veřejnosti nepřístupné. Podrobný program najdete ZDE.

DOPROVODNÝ PROGRAM UP NA DED 2017

Cyrilometodějská teologická fakulta UP | sobota 9.00–15.00

komentované prohlídky (9.00-15.00), prezentace a následná prohlídka budovy (9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30)

Lékařská fakulta a Fakulta zdravotnických věd UP, Teoretické ústavy LF | sobota a neděle 10.00–17.00

prezentace fotografií dokumentující historický vývoj LF UP a jejích budov, výstava fotografií doc. Davida Friedeckého - Island

Parkánové zahrady | sobota a neděle 7.00–19.00

vchod Svatojakubskou uličkou z Křížkovského ulice nebo schodištěm z Bezručových sadů

Tereziánská zbrojnice | sobota a neděle 9.00–16.00

výstava nejzajímavějších knih z fondu Knihovny UP

Umělecké centrum UP | sobota a neděle 10.00–18.00 | kaple Božího Těla, nádvoří a parkán

komentované prohlídky bývalého jezuitského konviktu (11.00, 13.00, 15.00, 17.00), animační program pro děti v prostoru Karoliny (barokní vystřihovánky, skládačka se známými obrazy barokních malířů, puzzle s fotografiemi kaple Božího Těla, kvíz pro malé i velké týkající se výzdoby kaple), půjčovna Zaparkuj na parkánu (stolní a deskové hry, sportovního vybavení a deky), v sobotu od 20.00 filmová projekce Zaparkuj pod širým nebem (snímek Personal Shopper).

Pevnost poznání | sobota a neděle 9.00–18.00

vstup na všechny expozice se slevou 50 Kč na osobu