Univerzita oslovuje uchazeče na Gaudeamu v Praze

UP na veletrhu Gaudeamus v Praze.
Foto: Martin Višňa
Středa 22. leden 2020, 12:00 – Text: Martin Višňa

Sotva skončil na osmi fakultách Univerzity Palackého Den otevřených dveří, už se jejich zástupci vydávali na cestu do hlavního města, na poslední z velkých veletrhů pomaturitního vzdělávání Gaudeamus Praha. Svoji studijní nabídku na něm prezentuje na dvě stě škol, mezi tisícovkami návštěvníků je i mnoho těch, kteří se zajímají o studium v Olomouci.

S modrými složkami s logem UP a potřebnou dávkou informací z haly na letňanském výstavišti například odcházela Šárka Suchardová ze Staré Paky. „Zajímala jsem se o školy, které nabízejí studium psychologie. Nyní studuji střední zdravotnickou školu, takže vím o člověku spoustu z fyzického pohledu, ale chtěla bych se více dozvědět ze stránky psychické. Univerzita Palackého je zatím moje priorita. Den otevřených dveří jsem už prošvihla, ale příští si ujít nenechám. Ostatně mám ještě čas, jsme teprve ve třeťáku,“ uvedla s tím, že příští rok už nebude na důsledný sběr informací kvůli maturitě tolik času.

S jejími slovy souhlasil i kamarád Jaroslav Kubů. „Lepší je se zajímat o svou budoucnost dříve než později,“ přitakal s úsměvem student královédvorského gymnázia, který se zastavil u stánku přírodovědecké fakulty. „Přemýšlím o zeměpisu se zaměřením na vzdělávání. Tedy popravdě ještě nevím, jestli chci učit, ale zeměpis mě baví. A proč zrovna Olomouc? Prý je to hezké město a dobře se tam studuje,“ dodal.

Na nezájem ze strany možných budoucích studentů si nemohly stěžovat ani zástupkyně na stáncích menších fakult, jako jsou fakulta zdravotnických věd nebo cyrilometodějská teologická fakulta. Podle Veroniky Šefčíkové a Barbory Matulové, které v Praze reprezentují CMTF, se přitom třetina tazatelů ptala na informace o nově otevíraném studijním programu Etika a kultura v mediální komunikaci.

Veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus v Praze probíhá do čtvrtka 23. ledna. Výjezdy za uchazeči tím ale nekončí. „V příštích dvou týdnech nás čeká ještě několik zastávek na Slovensku, kde je o studium v Olomouci velký zájem. V Bratislavě představíme naši univerzitu na Gymnáziu Jura Hronca a Gymnáziu Bilíkova. Prezentace na druhé z těchto prestižních škol se zúčastní i velvyslanec ČR na Slovensku Tomáš Tuhý, jeho zástupce Pavel Sladký, prorektor UP Petr Bilík a proděkan PřF Karel Hron. Součástí návštěvy Bratislavy bude též pietní akt u památníku Františka Palackého. Během série Kam na vysokú pak zamíříme do Trnavy, Banské Bystrice, Košic a Prešova,“ vyjmenoval koordinátor uchazečské kampaně UP Ondřej Martínek z oddělení komunikace.

Přihlášky ke studiu na Univerzitě Palackého je možné podávat do 15. března.