Univerzita Palackého je opět v 500 nejprestižnějších škol

Ilustrační foto: Ota Blahoušek
Středa 9. listopad 2016, 12:30 – Text: Martina Šaradínová

Univerzita Palackého (UP) uspěla v dalším mezinárodním srovnání vysokých škol. V hodnocení amerického listu U. S. News figuruje v první pětistovce nejrespektovanějších světových vysokých škol, v republikovém srovnání skončila druhá za Univerzitou Karlovou. Loni obsadila nejstarší moravská univerzita pomyslnou bronzovou pozici, letos ale přeskočila ČVUT. Mezi 300 nejlepších univerzit olomoucká univerzita pronikla v chemii a botanice a zoologii.

V U. S. News Best Global Universities Rankings zaujímá Univerzita Palackého 494. pozici.  Stejně jako v minulých letech zůstává tuzemským lídrem Univerzita Karlova, ve světě je 201. Třetí ČVUT kleslo z loňské 399. na letošní 535. příčku. Žebříček letos hodnotil 1262 světových univerzit, konečné pořadí získala tisícovka vysokých škol z 65 zemí.

„Oproti loňskému roku v hodnocení přibylo 250 univerzit. Postavení Univerzity Palackého tedy v tomto kontextu lze vnímat jako stabilní. Ačkoliv v globálním žebříčku o pár míst klesla, stále se držíme v prestižní první pětistovce. V republikovém srovnání jsme si pak o jednu pozici polepšili,“ uvedla vedoucí referátu podpory strategie UP Zuzana Polanská, která se žebříčkům dlouhodobě věnuje.

Nejlepšího umístění dosáhla UP v botanice a zoologii, kde se dostala na 157. místo, z tuzemských univerzit ji přeskočila jen Univerzita Karlova. Obdobná situace je i v oboru chemie, kde UP figuruje na 297. příčce a v tuzemském srovnání je opět druhá. Ve fyzice ji předstihlo ještě i ČVUT, ve světovém srovnání jí patří 314. místo. Stejně jako v předchozích hodnoceních mohla univerzita zejména díky přírodním vědám stavět na vysokém počtu publikací, které se dostaly mezi deset procent, případně až jedno procento nejcitovanějších prací v daném oboru, nebo na široké mezinárodní spolupráci. V některých těchto kritériích olomoučtí vědci předčili dokonce kolegy z Univerzity Karlovy.

„Žebříček čerpá z analytického nástroje Clarivate Analytics InCites, dříve Thomson Reuters In Cites. Hodnocení vzniká na základě 12 kritérií, oproti předchozímu ročníku se pozměnila skladba sledovaných indikátorů. Nově je zohledňováno zastoupení v rámci jednoho procenta nejcitovanějších prací v daném oboru, naopak byly vypuštěny indikátory týkající se počtu doktorandů. Součástí posuzování je i vědecká reputace univerzit,“ objasnila metodiku Polanská. 

Z tuzemských univerzit se do tisícovky nejlepších dostaly ještě Masarykova univerzita, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Vysoké učení technické.

Zpět