Univerzita Palackého se představí v Bratislavě

Bratislava.
Foto:123RF
Úterý 17. leden 2017, 12:00 – Text: (red)

Možnosti studia na druhé nejstarší vysoké škole v České republice představí ve středu bratislavským středoškolákům zástupci osmi fakult společně s rektorem univerzity Jaroslavem Millerem. Návštěva Bratislavy zahrnuje kromě návštěvy Gymnázia Bilíkova 24 také prezentaci univerzity slovenským novinářům a setkání s českou velvyslankyní na Slovensku Livií Klausovou. Spolu s ní pak položí rektor kytici k pomníku Františka Palackého v Bratislavě.

Každoročně nabízí univerzita stovky studijních programů a možných oborových kombinací. „Své budoucí povolání si mezi nimi vybírají i mnozí studenti ze Slovenska, kterých v současnosti studuje v Olomouci přes 1200. I to je důvodem, proč jsme se rozhodli ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR na Slovensku návštěvu Bratislavy uskutečnit. O svých zkušenostech a dojmech ze studia na olomoucké univerzitě budou se slovenskými gymnazisty mluvit naši studenti pocházející ze Slovenska,“ říká tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Do Olomouce míří stále více studentů právě ze Slovenska. Vyhovuje jim nejen dobrá dopravní dostupnost, poloha a charakter Olomouce jako univerzitního města, ale oceňují i kvalitu výuky a nabídku oborů. Studují navíc za stejných podmínek jako jejich čeští kolegové. „Na Univerzitě Palackého jsem našla obor, který v této době na Slovensku není možné studovat. Když jsem pak navštívila Den otevřených dveří v Olomouci, bylo rozhodnuto,“ shrnuje svou motivaci Lucia Brisudová, která studuje třetím rokem regionální geografii a návštěvy se také zúčastní.

Zástupce univerzity přijme i Livia Klausová, velvyslankyně ČR na Slovensku. V její společnosti se uskuteční na velvyslanectví slavnostní oběd a následně vzpomínková akce a položení květin u pomníku Františka Palackého. Olomoučtí zástupci si tak připomenou osobnost historika, jehož jméno škola nese a který v Trenčíně a Bratislavě studoval.