Univerzita Palackého se prezentovala před gymnazisty v Bratislavě

Rektor UP Jaroslav Miller hovořil před studenty prestižního gymnázia v Bratislavě.
Fotogalerie: Milada Hronová
Pátek 12. leden 2018, 10:48 – Text: Milada Hronová

Univerzita Palackého má zájem o studenty ze zahraničí. Letos podruhé prezentovala svou studijní nabídku na prestižním bratislavském Gymnáziu Bilíkova 24. I tentokrát přijeli zástupci fakult UP v čele s rektorem univerzity Jaroslavem Millerem za středoškoláky přímo do dopolední výuky. Prezentace se zúčastnila také velvyslankyně ČR na Slovensku Livia Klausová.

„Když se maturant vydá studovat do zahraničí, většinou se snaží o co nejlepší výsledek. A na slovenských studentech je hodně vidět, že chtějí uspět. Na naší univerzitě patří mezi 20 až 30 procent nejlepších. I proto o ně máme eminentní zájem,“ řekl rektor UP Jaroslav Miller.

Před velvyslankyní i vedením prestižního gymnázia řekl, že na Univerzitě Palackého studují téměř 4 tisíce zahraničních studentů, přičemž Slováci jsou nejpočetnější skupinou.

„Je jich 1600 a někteří z nich jsou právě absolventi vašeho gymnázia. Vzhledem k dopravnímu spojení, ale větší procento slovenských studentů přijíždí do Olomouce ze severního a středního Slovenska,“ řekl Miller a dodal, že už loňská prezentace UP na tomto gymnáziu měla pozitivní dopad. Několik studentů se podle rektora právě na základě podaných informací přímo na gymnáziu rozhodlo studovat na olomoucké lékařské fakultě.

Prezentace Univerzity Palackého se během dopoledne účastnili především studenti třetích a čtvrtých ročníků. Mnozí z nich chtějí ve svém studiu pokračovat v zahraničí.

„Už jsem rozhodnutá, chtěla bych studovat medicínu. Před prezentací Univerzity Palackého jsem přemýšlela spíše o německých vysokých školách, chtěla jsem jít od Heidelbergu. Teď však budu uvažovat také o Olomouci,“ řekla Rebeka Prümerová, studentka bilingvní slovensko-německé sekce. O tom, že by zůstala na některé z vysokých škol na Slovensku, nepřemýšlí. Obdobně uvažuje i její spolužačka, která chce studovat v zahraničí filozofii. „Slovensko je sice krásné, ale vysokoškolská nabídka zde není dostatečně pestrá. Chci se učit jazyky, chci se osamostatnit, i proto půjdu do zahraničí,“ řekla Karolina Detvanová.

Olomouc i Univerzitu Palackého by ráda poznala také Viktorie Poláková, která původně uvažovala o studiu biologie v Holandsku. „Prezentace UP byla výborná. Právě jsem se rozhodla, že se přijedu podívat na Den otevřených dveří. A podívám se i po městě. Olomouc vůbec neznám,“ řekla. Zajímalo ji, jestli se dá příslušný obor studovat v Olomouci i v doktorském studijním programu. Tuto možnost totiž na vybrané holandské vysoké škole postrádala. Do Olomouce se patrně vydá i se spolužačkou Martinou Babinskou, která bude zjišťovat podrobnější informace o možnostech studia bioinformatiky.

Všichni studenti dostali archy s nabídkou oborů osmi fakult UP, materiály o ubytování a stravování nebo záložky s termíny potřebnými pro přijímací řízení.

„Podali jsme informace zhruba stovce zájemců. Na každého z nich čekaly i upomínkové předměty - USB lampičky, hlavolamy, odznaky nebo klíčenky,“ řekl Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP. Dodal, že velký zájem u slovenských gymnazistů vzbudila nejen pestrá oborová nabídka, ale i zástupci jednotlivých fakult. Byli to totiž současní posluchači univerzity, kteří se už dříve vydali za studiem na olomouckou univerzitu z různých koutů Slovenska.

Bratislavské bilingvní gymnázium nabízí studentům možnost učit se ve slovensko-německých a slovensko-anglických programech. Právě dvojjazyčné třídy jsou podle ředitele gymnázia Jána Dančíka vlajkovou lodí školy. „Většina našich studentů se hlásí na vysoké školy v zahraničí. Máme velmi dobré výsledky maturitních zkoušek a úspěšnost přijetí na vysoké školy našich studentů je velká,“ řekl Ján Dančík.

Univerzita Palackého se na Gymnáziu Bilíkova 24 představila za podpory Velvyslanectví ČR na Slovensku. Po prezentaci studijních možností na UP pak rektor Jaroslav Miller společně s velvyslankyní Livií Klausovou položili kytici u pomníku Františka Palackého.