Univerzita Palackého úspěšně obstála v roli hostitele prestižního summitu THE

Na summitu se debatovalo o perspektivách vědy v zemích střední Evropy.
Foto: Vojtěch Duda
Pátek 27. duben 2018, 8:07 – Text: (red)

Prestižní vědecký summit Times Higher Education, který právě skončil na Univerzitě Palackého, přinesl českým univerzitám know-how, jak se zařadit do globálního kontextu. Konal se ve dnech 24. – 26. dubna, a to poprvé ve střední Evropě. Prestižní setkání přineslo i hodnocení univerzit v oblasti „nové Evropy“ neboli 13 členských států, které se k Evropské unii přidaly od roku 2004.

Střední Evropa v současné době zaznamenává dynamický růst v kombinaci s vysokými veřejnými investicemi do výzkumu a vývoje s cílem urychlit transformaci regionu. Summitu se v Olomouci zúčastnilo na 130 uznávaných vědců a akademiků z 32 zemí Evropy i ostatních kontinentů. Fotografie ze summitu si můžete prohlédnout ZDE, video pak ZDE.

Vrcholnou událostí summitu bylo historicky první vyhlášení žebříčku univerzit členských států zařazených do EU po roce 2004. V první desítce se umístily tři české univerzity, čímž si Česká republika zajistila nejlepší výsledek ze všech hodnocených zemí. Nejlépe si z tuzemských univerzit vedla Univerzita Karlova, která se umístila na čtvrtém místě. Masarykova univerzita je na sedmé příčce a Univerzitě Palackého patří místo desáté. Podrobně informoval Žurnál UP ZDE.

Ranking univerzit se snaží upozornit na to, že oblast střední Evropy prochází dynamickým vývojem, a ukazuje, že Česká republika má díky raketovému růstu příležitost zařadit se na světovou vědeckou úroveň. Výstupy summitu poukazují i na fakt, že české univerzity nedokáží v globálním kontextu své vědecké know-how dostatečně prodat. Times Higher Education Summit pomohl univerzitám České republiky k definování kvalitativních kritérií vědy a výzkumu a přinesl know-how, jak se zařadit a prosadit na úroveň světových univerzit.

„Střední Evropa je rychle se rozvíjející a velmi ambiciózní region. Je skvělé poznávat současná centra excelence této oblasti, zvyšující se úroveň vyššího vzdělávání a sledovat kroky, které musí nyní učinit pro to, aby zvýšila svou reputaci a vliv na globální scéně a mohla se poměřovat s tradičně silnými výzkumnými regiony západní Evropy, Austrálie, východní Asie a Severní Ameriky,“ uvedl vedoucí editor žebříčků univerzit THE Phil Baty.

Podle názoru rektora UP Jaroslava Millera summit vrchovatě splnil vše, co od něj univerzita očekávala. „Doufal jsem, že se nám na summitu podaří dohodnout s rektory, prorektory, zástupci univerzit a výzkumných institucí, kteří sem přijeli z celého světa, strategická partnerství. Máme několik projektů, které bychom chtěli v rámci mezinárodních konsorcií prosadit, a věřím, že uspějeme.“ Jak dodal, summit měl za cíl analyzovat silné a slabé stránky středoevropské vědy a středoevropských univerzit. „A samozřejmě navrhnout strategie, jak ty slabé odstranit, aby přestalo dělení na ‚old a new Europe‘,“ řekl rektor UP.

Summit proběhl úspěšně jak po obsahové stránce, tak i po té organizační. Čeští i zahraniční účastníci ocenili, jak dobře byla akce v Olomouci připravena. „Za sebe mohu říct, že spolupráce s kolegy z Times Higher Education byla velmi profesionální. Jsem ráda zejména za to, jaký se nám podařilo vytvořit program summitu. Při výběru témat diskusních panelů jsme se snažili soustředit na otázky, které v souvislosti s vědou, v regionu tzv. nové Evropy v dnešní době vyvstávají. Zasazení diskuzí do politického kontextu a seznámení účastníků s problémy a výzvami, kterým tento region čelí, bylo podle mě také dobrou volbou," řekla Zuzana Polanská, vedoucí oddělení pro mezinárodní strategii UP, která společně s týmem z Times Higher Education byla jako hlavní garant odpovědná za přípravu summitu v Olomouci.

Jak dodala, roční práce na přípravě a spolupráce s kolegy z Times Higher Education nezůstane zapomenuta. „Doufáme, že vše, co jsme do této akce investovali, přinese kýžené výsledky. Z reakcí zahraničních účastníků mohu říct, že myšlenku uspořádat tak prestižní summit v Olomouci velmi uvítali. Někteří z nich mi dokonce sdělili, že tento region neznali a rádi se sem vrátí na dovolenou s rodinou. Jako uznání kvalitní práce vnímám také vyjádření Phila Batyho, že doposud při pořádání summitu nepoznali takovou pohostinnost, které se jim dostalo zde,“ dodala Zuzana Polanská.