Univerzita Palackého začne používat nový portál

Repro: Žurnál
Čtvrtek 2. listopad 2017, 8:00 – Text: (red)

Moderní responzivní prostředí, vyšší úroveň zabezpečení, napojení na jednotný přihlašovací systém, zjednodušené ovládání, komfortní vyhledávání kontaktů. To vše a mnohé další přinese studentům a zaměstnancům nový Portál UP, který začne fungovat v pátek 3. listopadu odpoledne.

Ke změně portálu vedlo odborníky z Centra výpočetní techniky UP (CVT) hned několik důvodů. „Stávající verze portálu zůstala technologicky v 90. letech minulého století, kdy se objevila první webová verze STAGu. Pro většinu uživatelů sloužil portál jako vstupní brána do STAGu a rozcestník k dalším programům. Dá se říci, že náš portál byl vlastně STAG doplněný o některé naše domácí aplikace a služby, jejichž vývoj byl na staré platformě poměrně těžkopádný,“ popisuje genezi portálu Jiří Tesařík, vedoucí oddělení vývoje aplikací CVT.

Technologická zastaralost STAGu se nejvíce projevovala při zápisu předmětů, kdy docházelo až k pádům systému. „Na tyto problémy reagoval jeho dodavatel, Západočeská univerzita, a s novou verzí STAGu přešel na moderní technologii. My jsme tak byli nuceni se přizpůsobit a došlo k oddělení samotného STAGu od portálu. Věděli jsme, že to ale nemůže být trvalé řešení mimo jiné i proto, že toto rozdělení zkomplikovalo uživatelům práci kvůli nutnosti zadávat přihlašovací údaje jak do portálu, tak i do STAGu. Proto jsme se rozhodli pro radikální změnu a vložili jsme nemalé úsilí do vytvoření nového portálu ve vlastní režii,“ doplňuje David Skoupil, ředitel CVT.

Jak tedy bude fungovat nový Portál UP? Podle jeho tvůrců bude sloužit zejména jako jednoduchý rozcestník ke všem aplikacím univerzitního informačního systému, s tím, že většina funkcí a aplikací starého portálu byla převedena do nové verze. S výjimkou několika málo aplikací bude potřeba zadat přihlašovací údaje už jen jednou.

„Při návrhu uživatelského rozhraní jsme vycházeli z myšlenky portálu jako rozcestníku k jiným částem informačního systému. Proto jsme zvolili vzhled inspirovaný uživatelským rozhraním, které znají uživatelé z počítačů, tabletů a chytrých telefonů - systém dlaždic či ikon. Počítali jsme navíc s tím, že se stále více lidí přihlašuje z mobilních zařízení, tomu odpovídá i použitý tzv. responzivní design,“ pokračuje David Skoupil.

„Zároveň nám bylo jasné, že ne každý uživatel bude s novým vzhledem spokojený. Proto bylo naší snahou umožnit uživateli přizpůsobit si portál na míru svým požadavkům. Každý si bude moci upravit pozici a velikost dlaždic podle své potřeby. Pokud některé aplikace nepoužívá, může klidně příslušné dlaždice odstranit. V personalizaci pracovní plochy bychom rádi pokračovali i nadále, protože nám otevírá možnost proměnit tento rozcestník v plnohodnotný aktivní dashboard. První takovou ukázkou je dlaždice Rozvrhové akce, která studentům a pedagogům zobrazuje jeho následující rozvrhové akce, podobně jako mobilní UPlikace, v plánu je pak i systém oznámení,“ dodává Jiří Tesařík.

Nový Portál UP bude uveden do produkčního provozu v pátek 3. listopadu odpoledne na adrese portal.upol.cz. Starý portál bude dočasně i nadále dostupný na adrese oldportal.upol.cz. Portál bude fungovat i v anglické mutaci.